Dünyanın İlk Elektrikli Sürat Gemisi E1 Adı ile Üretilecek

Dünyanın İlk Elektrikli Sürat Gemisi E1 Adı ile Üretilecek

30 Ekim 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç teknolojilerinin gelişmesi motor sporlarının da ilgisi haline geldi. Dünyanın en büyük organizasyonları artık elektrikli bir hal alırken Formula 1‘e alternatif Formula E, Moto GP‘ye alternatif Moto E ve Off Road serisine alternatif te Extreme E serileri ortaya çıktı. Sürat tekneleri yarışmalarına yeni bir soluk katacak E serisi de yakında izleyiciler ile buluşacak. Dünyanın ilk elektrikli sürat gemisi ise kısa süre içerisinde üretilecek.

Dünyanın ilk elektrikli motorlu tekne yarışması resmi olarak bugün Monako’da duyuruldu. Adı UIM E1 Dünya Elektrikli Sürat Teknesi Serisi olacak ve arkasındaki fikir basit. Emisyonları azaltma ve okyanus kirliliğini sınırlama arayışının bir parçası olarak deniz temelli yarışların elektrifikasyonu olarak belirlenecek.

Formula E ve Extreme E gibi organizasyonların kurucusu olan Alejandro Agag, bu serinin ne zaman hayata geçeceği ile ilgili henüz bilgi vermedi. Bu yeni E1 elektrikli motorlu tekne serisinin fikri, McLaren’in havacılık ve uzay mühendisliği geçmişi olan eski motor sporları direktörü Agag ve Rodi Basso tarafından yılın başlarında Londra’daki kilitlenme sırasında hayal edildi. Serinin ne zaman başlayacağını bilmiyoruz ancak teknelerin görünümünün Star Wars Stormtroopers’ın Speeder Bikes’ından ilham aldığını ve 111 km / s azami hıza sahip olacaklarını biliyoruz.