Dünyanın İlk Tam Elektrikli Uçak Yakıt İkmali Taşıyıcısı

Dünyanın İlk Tam Elektrikli Uçak Yakıt İkmali Taşıyıcısı

12 Temmuz 2020 0 Yazar: emre ekici

Uçaklar eğer havada mevcut yakıtlarının idare edebileceğinden daha fazla vakit geçirecekler ise yer kontrol birimi tarafından görevlendirilen yakıt ikmal uçakları ile beraber uçmaları gerekir. Bazen uzun görevler yakıtın yetmemesine sebep olur. Bu sayede yakıt ikmal uçakları yeniden yakıt ikmal ederek görevin tamamlanmasına yardımcı olurlar. Bu yazımızda dünyanın ilk elektrikli yakıt ikmal uçağından bahsedeceğiz.

Bu elektrikli uçak artık yakıt dağıtma görevini üstlenecek. Gaussin ve Total tarafından geliştirilen ART FULL ELEC projesi, 2020 yılı sonunda tamamlanacak ve ilk uçuş gerçekleştirilecek. Her biri 30 tonluk yakıt kapasitesine sahip iki yakıt tankerini çekebilen ilk prototip, Fransa’nın Toulouse kentindeki Airbus sanayi sitesinde kullanılacak.

Lityum iyon piller ile oluşturulan batarya paketi uçağın enerji deposu görevini üstlenecek. Lityum İyon Piller tamamen Saft’ın Fransa’nın Nouvelle-Aquitaine bölgesindeki Nersac ve Bordeaux’daki tesislerinde geliştirilecek ve üretilecek.

Bu tür uygulamalar bizleri gelecek için umutlandırıyor. Çünkü gelecekte yakıt ikmalini sağlayan uçaklar, yeni nesil elektrikli savaş uçaklarının önünü açabilir. Bu sayede daha fazla elektrikli araç görebiliriz.