E-Odin Elektrikli Motosiklet Tanıtıldı

E-Odin Elektrikli Motosiklet Tanıtıldı

4 Temmuz 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli motosiklet pazarında Zero SR/F ve Harley-Davidson LiveWire gibi modeller en tutulan ve dikkatleri üzerine çeken modellerdir. Tıpkı elektrikli otomobil sektöründeki Tesla gibi. Ancak iki teker pazarı biraz daha canlı bir şekilde ilerliyor. Burada iki konudan bahsedebiliriz. Birincisi hız için yapılan elektrikli motosikletler. İkincisi ise şehir içi kullanılanlar. Kentsel çevrelerde gezinmek için mükemmel olan küçük motosikletler ve scooterlar, en uygun elektrikli seçenekleri temsil eder. Böyle bir örnek Dayi Motor’un yeni E-Odin elektrikli motosiklet modelidir.

E-Odin elektrikli motosiklet teknik özellikleri

25cc’lik dört zamanlı bir motorla karşılaştırılabilir olan E-Odin’in 72V 100Ah lityum pili, arka tekerlek göbeğinde bulunan 6000 W (8 beygir gücünde) fırçasız bir motora güç sağlamaktadır. Konfigürasyon 210 km bir menzil sağlar ve 10 saatte ev elektriğini yeniden şarj eder. E-Odin, ABS ile standart olarak üretilecek ve Euro 5 standartlarını karşılayacak. Maksimum hız ise 100 km/s olacak.

E-Odin tasarım parametreleri

Tasarım cephesinde E-Odin, rakip olan çıplak bisikletlere benzer bir yaklaşım benimsiyor. Agresif far, eski BMW S 1000 R’ye veya Kawasaki’nin Z ailesinin bir üyesine benziyor. Pil kapağı, E-Odin’in estetiğine teknik bir dokunuş katıyor. Bununla birlikte Dayi, gövdenin üzerine işlenmiş “Güven” kelimesiyle, olası alıcıları motosikletin güvenilirliğine ikna etmeye çalışır.

E-Odin’in mütevazi güç rakamlarına ve küçük boyuna rağmen, Çinli marka elektriği tam boy 17 inç jantlarla donatıyor. Önde 120/70 lastik ve arkada 180/55 çember bulunur. Eksenel monteli kaliperler ve ikiz diskler önde hızı düşürürken, tek bir bağlayıcı ve rotor kombinasyonu fren sistemini tamamlıyor.

E-Odin kırmızı kullanıcılara kırmızı, mavi ve gri renklerde sunulacak. Daha sonrasında yeni renk skalası eklenir mi bunu bilemiyoruz. Ayrıca sert yan çantalar, bagaj setini öne çıkarır ve üst çanta, yastıklı bir sırtlık ile yolcuların daha rahat yaşamasını sağlayacak. Konu ile ilgili olarak Dayi firmasının web sitesinden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.