Elation Dogo 001 Hiper Elektrikli Otomobil Tanıtıldı

Elation Dogo 001 Hiper Elektrikli Otomobil Tanıtıldı

20 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Hiper elektrikli otomobiller artık tüm firmalar tarafından tanıtılmaya başlandı. Elektrik motorunun üstün gücü ve üstün torku sayesinde artık 1500 beygirleri zorlayan araçları görmeye başladık. Örnek olarak, sektördeki yeni bir isim, Kuzey Kaliforniya merkezli Elation Hypercars olarak verilebilir. İlk ürünü Freedom adıyla anılıyor ve yanmalı motordan tamamen elektrikli bir güç aktarım sistemine geçiş sağlanmış durumda.

Daha önce Lotus Evija, Rimac C_Two ve Pininfarina Battista gibi firmalardan hiper elektrikli otomobiller görmüştük. Bu araçların torkları ve güçlerinin çok yüksek olduğunu da biliyoruz. Elation Dogo 001 hiper elektrikli otomobil ise 1903 beygir gücüne sahip olacak.

Elation, Cenevre Otomobil Fuarı’na yola devam eden Freedom’ı getirmeyi vaat ettiğinde, 2022’nin başlarına kadar üretim arabasını görmeyeceğiz. Bu arada, Dogo 001 ile ilgili daha fazla güncelleme şirketin statik ve dinamik prototip testlerine başlayacağı gelecek yıl için planlanıyor. Üretime hazır hale geldiğinde, planlanan 25 arabanın her birinin tamamlanması 4.000 saatten fazla zaman alacak.

Araç üzerinde toplamda 3 elektrik motoru kullanılacak. Maksimum hızı ise 418 km / s olacak ve Bugatti Veyron ile yarışma şansı yakalayacak. İlk hızlanmada Bugatti Veyron’u geçeceğinden eminiz. Aslında beraber bir yarış yapılsa harika olur. Bu hiper araç 1.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkıyor.

Freedom’un her iki versiyonu da dört tekerlekten çekişe ve tescilli iki vitesli şanzımana sahip olacak. Elektrik motorlarını beslemek, büyük bir 100 kWh pile ihtiyaç olduğunu gösteriyor ve şarjlar arasında 644 kilometre menzile sahip olacak.

Bu araç için tahmini olarak 300.000 dolar fiyat etiketi sunulacak.