Elektrik Kaynağından Nasıl CO2 Emisyonunu Engeller ?

Elektrik Kaynağından Nasıl CO2 Emisyonunu Engeller ?

7 Haziran 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçların şarjı sırasında ortaya çıkan CO2 emisyonu ile fosil yakıtlı araçların ortaya çıkardığı CO2 emisyonunu bu yazımızda kıyaslayacağız. Tamamen elektrikli otomobiller sıfır emisyonlu araçlardır ancak bu hikayenin sadece bir parçasıdır çünkü çoğu zaman sıfır emisyon olmayan elektrik kaynağına bağlı olarak aracımızı şarj ederiz. Örnek olarak doğal gaz veya kömürlü termik santrallerden elde ettiğimiz enerjiler verilebilir.

Buradaki en önemli verileri Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji ABD DOE Ofisinden elde ediyoruz. Son zamanlarda yayımlanan ilginç tablolar sayesinde elektrikli araçlar için elektrik kaynaklarına göz atma şansımız ve kıyaslama şansımız arttı. Bu tabloları ilk olarak ABD bazında değerlendireceğiz çünkü çalışma orada yapıldı.

Tablo incelendiğinde %38,54 oranında doğal gaz santrallerinden elde edilen enerjiler kullanılıyor. %23 civarı da kömürden elde edilen enerji kullanılıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları ise %38 civarında seyrediyor. Dolayısıyla CO2 emisyonu yine de enerji üretirken ortaya çıkıyor. Şimdi bir diğer tabloda enerji kaynakları ile araç başına yıllık emisyon oranlarını kıyaslayacağız.

Elektrik kaynakları ve araç başına yıllık emisyonların ortalaması

Tabloya göre tamamen elektrikli araçlar açık liderlerken, plug-in hibritler ise hibritlerden sadece biraz ileride olarak göründü.

Şimdi ABD’nin en büyük otomobil ve elektrikli pazarı olan Kaliforniya’ya bir göz atalım. Daha temiz enerji üretimi ile elektrikli araçlara geçiş hız kazanıyor ve daha temiz çevre elde ediliyor.

Buradaki amaç tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarında enerjileri elde etmek ve araçların şarjı sırasında CO2 emisyonunu azaltmak ancak Virginia eyaletine bakarsak kömür kullanımı çok yüksek seviyede. Burada elektrikli araçlarınızı şarj etmek için daha fazla emisyon üretiliyor.

Dünya çapında enerji üretim yerlerinin değiştirilmesi ve daha az emisyon salgılanması gerekir.