Elektrikli Araç Şarj Çözümleri Büyüyor ve Gelişiyor

Elektrikli Araç Şarj Çözümleri Büyüyor ve Gelişiyor

22 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için en önemli gelişmelerden birisi de şarj istasyonlarının hızının artmasıdır. Aynı zamanda şarj istasyonlarının yaygın bir konuma gelmesi de elektrikli araç sektörünü etkilemektedir. Şarj istasyonların fazla olması ve yaygın olması, o lokasyondaki elektrikli otomobil sayısının artışında önemli rol oynayacaktır.

Her üretici şarj istasyonu kurma planı yapmaya başladı. Bu sayede petrol istasyonlarından daha fazla şarj istasyonuna sahip olmaya başladık. Örnek olarak EVAdoption firması sadece Amerika’da 2019 yılında 63.000 adet şarj istasyonu kurarak bir rekora imza attı. Peki şarj istasyonunu verimli kılmak için neler yapmak gerekir ?

DAHA HIZLI ŞARJ ORANI

Elektrikli araç şarj istasyonları ile ilgili geliştirme faaliyetleri hızlı bir şekilde devam edecektir. Bir saatte 100 km menzil doldurabilecek bir şarj istasyonu nitekim yavaş olarak nitelendirilecektir. Bu şarj oranı ev şarjı için yeterli ancak istasyon şarjı için yeterli değildir.

İstasyonda yapılacak olan DC şarj için 20 ile 30 dakika içinde % 80 oranında şarj yükleyebilecek bir sistem talep edilir. Bununla birlikte DC hızlı şarj cihazları veya seviye 3 şarj cihazları büyük farklılıklar gösterir. Tesla’nın seviye 3 şarj cihazı 250 kW güç sağlamakta, Porsche’ninki de 350 kW güç sağlamaktadır. Hızlı şarj oranı her zaman bizi daha hızlı elektrikli araç satışlarına götürecektir.

KULLANILABİLİRLİK

Gelecekte, bu hızlı şarj istasyonlarının dünyanın her köşesinde yer aldığını göreceğiz. Hemen hemen her elektrikli otomobil DC hızlı şarj cihazlarını kullanma yeteneğine sahip olacak. Bu nedenle elektrikli araç endüstrisi seviye 2 şarjdan seviye 3 şarja geçecektir. Örneğin Tesla, tescilli 250 kW‘lık şarj cihazlarını genişletmek için kesintisiz çalışıyor.

Bu gelişmeler daha uzun menzil ve daha kısa şarj için olanak sağlayacak. Benzinli bir araçtan farklı olarak şarjınızı evde yapıp güzergaha çıkabileceksiniz. Elektrikli araç şarj istasyonu için şu anda daha fazla üretici beklemekteyiz ve dünyanın dört bir yanında kullanılabilirlik oranının artmasını talep etmekteyiz.

OTOMASYON

Elektrikli araç şarj istasyonunun kısa süre içerisinde otomasyon özelliğine sahip olmasını bekliyoruz. Yani şarj işini yapan robotların hayatımıza gireceğini düşünüyoruz. Bunun ilk örneklerinden birisi Volkswagen’in akıllı şarj robotu teknolojisidir.

Bilim Kurgu filminden fırlamış gibi eğer aracınızı bir otoparka parkederseniz şarj ihtiyacına göre robot şarj cihazları gelip aracınızı otomatik olarak şarj edebilecek. Aşağıdaki videoda bunun bir örneğini görebilirsiniz.

ŞARJ İSTASYONU GELECEĞİ NASIL ŞEKİLLENECEK ?

Şarj istasyonları gelecekte yukarıda bahsettiğimiz gibi dünyanın dört bir yanına dağılacak ve hatta her sokak köşesinde bir adet şarj istasyonu görebileceğiz. İlerleyen zamanlarda kablosuz şarj cihazlarına ek olarak robot şarj istasyonlarıda görebileceğiz.

Ayrıca 10 dakika içinde çok çok uzun menziller sağlayan şarj istasyonlarının hayatımıza gireceğine şahit olacağız. Bu sayede elektrikli araç endüstrisi gelişecek ve içten yanmalı araç teknolojisinin yerini alacaktır. Daha çevreci ve daha sessiz ulaşım tüm dünyada yaygınlaşacaktır.