Elektrikli Araç Şarj Soketi Tipleri

Elektrikli Araç Şarj Soketi Tipleri

4 Mayıs 2020 1 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçlar için şarj istasyonu önemli bir parçadır. Şarj istasyonu ve şarj altyapısına yapılan yatırımlar elektrikli araçların satışını ciddi oranda etkilemektedir. Örneğin İngiltere’de şarj alt yapısının güçlü olmasından dolayı elektrikli araç satışları ciddi oranda artış gösterdi.

Elektrikli araç şarj istasyonları ile ilgili bir kaç detay çok önemlidir. Örneğin şarj soketi tipi aracın ne kadar sürede şarj olacağını ve hangi tip şarj kullanacağını belirler. Bu yazımız Avrupa pazarı için bir rehber olacak ancak dünyanın dört bir yanındaki elektrikli otomobil sahipleri bu makaleden bir şeyler öğreneceklerdir.

Avrupa’da gördüğünüz en yaygın şarj cihazı tipleri, her ikisi de AC şarj cihazları olan Tip 1 ve Tip 2‘dir ancak yeni modellerde daha farklı şarj soket tipi görebiliriz.

Tip 1 maksimum 7 kW şarj hızına sahiptir, bu çok hızlı değildir ancak Avrupa’daki çoğu yeni araç şimdi Tip 2 uyumlu olduğundan şarj 22 kW’a kadar bir hızda halledilir.

Bu tip şarj cihazları daha az batarya kapasitesi olan araçlar için uygundur ancak 30-40 kWh batarya kapasitesi olan araçlar için çok ta uygun değildir. Bu araçlar için farklı soketler gerekecek. Aşağıdaki videoda sizlere ayrıntılı olarak şarj soket rehberini sunacağız. Bu videodan sonra hem araç alırken hemde şarj ederken şarj soket tiplerine önem vereceksiniz.