Elektrikli Araç Şarjı Nasıl Yapılır ?

Elektrikli Araç Şarjı Nasıl Yapılır ?

28 Temmuz 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için önemli parametrelerden biri sayılan şarj, bataryaların doldurma işlemidir. Bataryalar ne kadar kısa sürede dolar ise o kadar hızlı yol kat edilir ve içten yanmalı araçlar gibi kısa sürede istenilen seyahat noktalarına ulaşılabilir. Şarj etme, bir elektrikli otomobilinizin herşeyidir. Kaç kilowatta şarj edeceksiniz veya yüzde kaça kadar şarj edeceksiniz tüm hesaplar burada birleşir. Bu makalede size bir elektrikli aracın nasıl şarj edildiğinden bahsedeceğiz.

1- YAVAŞ ŞARJ NEDİR VE NASIL YAPILIR ?

Yavaş şarj 3.5 kW ile yapılan şarj biçimidir. Bu şarj tipinde bir prizden enerji almanız yeterlidir. Gerek otoparkınızda bulunan gerekse evde bulunan bir üçlü prizden kablo vasıtasıyla enerjinin bataryaya aktarılma yöntemidir. Bu şarj işlemi saatlerce sürebilir ve hatta gece boyunca batarya kapasitesine göre aracınızın şarjda kalması anlamına gelebilir.

2- HIZLI ŞARJ NEDİR VE NASIL YAPILIR ?

Hızlı şarj ise 7 kW ile 22 kW arasında olan şarj işlemidir. Bu şarj genelde ev tipi veya kamu tipi şarj istasyonları ile yapılır. Ev tipi şarj istasyonundan aracınza 7 kW’lık bir güç aktarılır. Yine enerji şebekesinden elde edilir fakat kablolama biçimi biraz farklıdır. Özel kamu alanlarında yapılan şarj istasyonları da 22 kW ile yapılır. Bu şarj işlemini yaparken aracınızın şarj cihazı ile yapmanız gerekir. Bir tarafını araca diğer tarafını şarj istasyonuna yerleştirerek şarj işlemini başlatabilirsiniz.

3- SÜPER HIZLI ŞARJ NEDİR VE NASIL YAPILIR ?

Bu şarj işlemi sadece kamu alanlarında yapılır çünkü evinizin alt yapısı bu şarj istasyonunu kaldırmaya yetmeyebilir. 50 kW, 100 kW, 250 kW ve 350 kW seçenekleri ile donatılmıştır. Yani bu şarj işleminde 50 kW ile 350 kW arası güçler kullanılabilir. Özel alt yapı isteyen bu şarj istasyonlarında dakikalar içerisinde aracınızı şarj edebilirsiniz. Yukarıdaki şarj işlemleri AC yapılırken bu şarj işlemi DC olarak yapılır. Yüksek güçte şarj işlemi için bu kez istasyonun üzerinde yer alan şarj soketleri araca bağlanır. Tıpkı bir benzin istasyonunda yakıt alır gibi bu soketleri aracınıza bağlayarak şarj işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda ise şarj işlemi ile ilgili ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz.