Elektrikli Araçlar İçin Çift Yönlü Kablosuz Şarj

Elektrikli Araçlar İçin Çift Yönlü Kablosuz Şarj

18 Mayıs 2020 0 Yazar: emre ekici

Kablosuz şarj teknolojisi elektrikli araçlar için gelecek vaat eden bir teknoloji olacak. Bu kapsamda birçok firma ve laboratuvar çalışmalarını sürdürmektedir. Bu laboratuvarlardan biri de Enerji Bakanlığı’nın Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı (ORNL)‘dır.

Geçtiğimiz günlerde Şubat ayı sonunda orta görevli araçlar için geliştirilmiş daha büyük bir hava boşluğuna sahip yeni bir çift yönlü kablosuz şarj sistemini başarıyla gösterdiği duyuruldu .

Yeni sistem, UPS’in plug-in hibrid elektrikli dağıtım kamyonunda % 92 verimlilikle 11 inç (28 cm) hava boşluğuna 20 kW güç aktarabiliyor. Bu araç sınıfında teknoloji en üst seviyede kullanılacak şeklinde yorumlar gelmeye başladı.

ORNL tarafından yapılan açıklamada “Bu verimliliklerle 28 cm’lik bir hava boşluğuna 20 kilowatt güç teslim edebilecek hazır bir çözüm yok.” denildi. ORNL laboratuvarı daha önce de birçok test ve tecrübeye sahipti. 2016 yılında ilk kablosuz şarj sistemini geliştirdi ancak daha sonra otomobiller için tasarlandı. 20 kW daha kısa bir hava boşluğunda % 90 verimliydi. Daha sonra 2018’de 6 inçlik (15,2 cm) bir hava boşluğunda 120 kW’a ve % 97 verimliliğe kadar güç transferi yapan sistemler geliştirildi.

Bu sistemin geliştirilmesi ile birlikte ileride 1 MW’lık güç 50 adet kamyonun şarj olabilmesi için aynı anda aktarılabilir. Ayrıca sistem, çift yönlü tasarımıyla enerji depolaması için aracın akülerinin kullanımını da destekliyor. Bunu yapmak bir filo sahibinin işine enerji esnekliği kazandıracak ve güneş enerjisi gibi tesis içi üretimi daha iyi yönetmeye yardımcı olacaktır.