Elektrikli Araçlar İçin Sokak Direğinden Şarj İşlemi

Elektrikli Araçlar İçin Sokak Direğinden Şarj İşlemi

13 Nisan 2020 0 Yazar: emre ekici

Kamuya açık alanda elektrikli bir araç kullanıyorsanız ya AVM’lerin otoparklarında araçlarınızı şarj edebilirsiniz ya da şarj istasyonlarında. Ancak kuralları bozan bir uygulamayı İngiltere hükümeti başlattı. Sokak lambalarından şarj istasyonuna dönüşüm projesi büyük bir ilgi topladı.

Londra’daki Sutherland Bulvarı’ndaki tüm sokak lâmbası direklerinde şarj istasyonları kuruldu. Siemens, ubitricity ve Westminster City Council ile birlikte Londra’daki Sutherland Bulvarı (yarım milden uzun) mevcut şehir altyapısını kullanarak 24 adet elektrik direğinin tamamını EV şarj noktalarına dönüştürdüğünü mutlu bir şekilde duyurdu.

Yapılan bu işlem İngiltere’nin ilk sokak şarj istasyonu projesi ve konutlar için sokakta şarj etmenin bir diğer yolu oldu. Tabi ki gelecek ile ilgili planlar da mevcut. Westminster Belediye Meclisi’nin genel hedefi 2020’de şu anda 296 adet olan şarj istasyon sayısına 1000’e kadar artırmak.

Elektrik direği şarjı, konutlar için şarj işlemine yönelik bir çözüm olarak görülür ancak her zaman kendi şarj kablonuzu bağlama zorunluluğunun önemli bir dezavantaj olduğuna dikkat çekeriz.

Öte yandan, bir lamba kolonuna bir şarj noktasının kurulması ekonomiktir. Sokak lambaları bakıldığında boş duran bir gövde yapısına sahiptir. Bu şekilde sokak lambalarından daha fazla fayda sağlanmış olacak.