Elektrikli Çalışan Römork Nedir ?

Elektrikli Çalışan Römork Nedir ?

24 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçlar ile birlikte en büyük sorun aslında menzil oldu. Menzil problemi çözüldüğü zaman elektrikli araç satışlarında ciddi artışlar meydana gelecektir. Menzil sorununu çözmek için ise birkaç yöntem kullanılıyor.

İlki yüksek güçlü bataryalar kullanmak ve diğer yöntem ise verimliliği artırmaktır. Ancak üçüncü bir yöntem de mevcut. Elektrikli bir römork, aracınız ile birlikte çalışacak ve yakıt tasarrufu sağlayacak.

Airstream firması bu konuda bir çalışma yaptı ve elektrikli aracınız ile birlikte çalışacak ekstra bir römork formülü geliştirdi. Aydınlatma, ısıtma gibi yardımcı sistemlerinizi bir kontrol ünitesi bağlantısı yardımı ile yapmakta ve aracınızın menzil artışına katkıda bulunmaktadır.

Bu römorktaki temel prensip motor gücüne yardımcı olmaktır. Elektrikli araçlarda motordaki kayıp gücün dörtte biri oranı kadar da yardımcı sistemlerde enerji harcanır. Bu da yaklaşık %25 menzil kaybı anlamına gelir. Bu kaybı avantaja çevirmek için römork sistemleri kullanılabilir.

Römork için ise çok ağır olmaması önemlidir. Ağır römork faydadan çok zarar anlamına gelir. Ayrıca araca çok fazla yük olmaması gerekir. Belki de kendinden çekişli sistemler de geliştirilebilir.

Firma bu konseptin bir hayal olduğunu ancak bu hayali de gerçekleştirmek için ellerinden gelenleri yapacaklarını bildirdiler.