Solaris Urbino 15 LE Elektrikli Otobüs Tanıtıldı

Elektrikli Otobüs emre ekici

Solaris firması elektrikli otobüsler ile yoluna devam etme kararı aldı. Dizel otobüsler ile birlikte çıkış yakalayan firma şu anda Avrupa pazarında elektrikli otobüsler ile anılmaya başladı. Firma, yeni bir elektrikli otobüsünü kullanıcılara tanıttı ve 15 metre uzunluğa sahip. Bu yeni model sadece sıfır emisyonlu aktarma organları ile sunulacak.

Firmaya göre en üst versiyon, SiC güç elektroniği ile çalışan 470 kWh pil (altı paket) ve 300 kW elektrik motoru ile donatılabilir. Otobüs pazarında spesifikasyonun belirli müşterinin siparişine bağlı olduğunu hatırlamalıyız.

ideo sunumlarında gördüğümüz gibi aracın çeşitli konfigürasyonları bulunmaktadır. İlk Urbino 15 LE elektrikli, Norveç’teki bir müşteriye teslim edilecek. Soğuk havalar için önemli bir özellik, ısı pompası işlevine sahip bir klima sistemidir.

Solaris Urbino 15 LE elektrik özellikleri:

  • 15 metre uzunluk (L: 14890 mm W: 2550 mm H: 3400 mm)
  • Yapılandırma ve donanıma bağlı olarak 105 yolcuya kadar kapasite
  • 470 kWh’ye kadar pil
  • üç akslı
  • 300 kW ZF CeTrax elektrik motoru (ikinci aksta asenkron merkezi çekiş motoru) ve SiC güç elektroniği
  • 260 kW’a kadar fişli şarj veya 540 kW’a kadar pantograf yoluyla şarj

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir