Elektrikli Otomobil Akülerinin Ömrü Ne Kadar ?

Elektrikli Otomobil Akülerinin Ömrü Ne Kadar ?

24 Ağustos 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için önemli bir parametre olan Bataryalar (Aküler veya piller), bir elektrikli otomobilin satış fiyatından tutun da pazarlama durumuna kadar her aşamada belirleyici olabilir. Uygun seçilmeyen bir batarya grubu, müşteri memnuniyetinden yoksun kalacak ve satış rakamlarını etkileyecektir. Uzun ömürlü olmayan bataryalar veya uzun menzili sağlamayan batarya grupları da bu parametrelere dahildir. Dolayısıyla elektrikli otomobilin pazarda tutunabilmesi için uzun ömürlü ve uzun menzilli bataryaların araçlarda yer alması gerekir. Peki bir bataryanın ömrü ne kadardır ? Bu sorunun birkaç cevabı mevcut.

Elektrikli otomobillerin zaman içinde pil kapasitesini kaybettiği doğru olsa da teknolojide devam eden gelişmeler kesin bozulmanın bir bütün olarak tanımlanmasının zor olduğu anlamına geliyor. Ana faktör tamamen sahibine ve pili nasıl ele aldıklarına bağlıdır: enerjinin eklenme şekli, çıkarılma şekli ve pilin kaç şarj döngüsü yaşadığı gibi konulara dayalıdır.

Tesla, bir elektrikli otomobil için 160.000 km veya 8 yıl garanti veriyor. Ancak ilerisi için garanti vermiyor. Yani teknolojik alt yapısı ve bozunma testler bu pil paketinin ancak 160.000 km dayanabileceğini gösteriyor. Her firmanın batarya kimyası ve bozunma km’si diğerlerinden farklı olabilir.

Pil bozunması ile ilgili birkaç etkili faktör vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse;

• İlki biraz sezgisel görünebilir ancak lityum piller tam olarak şarj edilmekten hoşlanmaz. Bunun nedeni ısının pil sistemlerinin düşmanı olmasıdır ve hem hızlı şarj hem de pili yüksek voltajda tutarak çok fazla ısı üretilir. Piller döngüsel olarak kullanılmayı ve kullanılmayı sevse de genel kural hızlı şarj cihazlarına çok fazla bağımlı olmamak, pili aşırı şarj etmemek veya tamamen bitmesine izin vermemek.

• Buradaki risk, pil kimyasının bahçesindeki yabani otlara benzeyen ve arızaya neden olabilecek dendritlerin oluşabilmesidir. Bunun yerine, araç sahiplerinin elektrikli otomobillerini % 20 ila 80 arasındaki o mutlu orta zeminde sürmeye ve şarj etmeye çalışmaları önerilir. Bu aynı zamanda cep telefonlarınız için de geçerlidir. Yani kullandığınız batarya içeren tüm cihazlar için bu aralığı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunun nedeni, ısının pil sistemlerinin düşmanı olmasıdır ve hem hızlı şarj hem de pili yüksek voltajda tutarak çok fazla ısı üretilir.

Otomobil üreticileri, potansiyel alıcıların elektrikli otomobil akülerinin uzun ömürlülüğünden endişe duyduklarının farkındadır. Bu nedenle bu özel garantiler genellikle tipik bir araç garantisini çok aşmaktadır. Pil paketinde 10 yıllık, 1 milyon kilometre garantiye sahip ilk araç olan yeni Lexus UX300e’den daha iyi bir örnek yoktur. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde 1 milyon km garantisi bile bizlere az gelecektir.