Ağır Ham Petrol Tankerleri Elektrikliye Dönüştürülecek

Elektrikli Gemi emre ekici

Özellikle pandemi sonrasında elektrikli araçların ne kadar çevreci olduğunun anlaşılması ile dünya çapından elektrikli araçlara olan ilgi artmaya başladı. Hem elektrikli araç satışları hem de dönüşüm faaliyetleri hız kazandı. Sadece otomobil alanında değil kamyon, otobüs ve gemi alanlarında da fosil yakıtlı araçlardan elektrikli araçlara dönüşüm büyük hız kazandı. Bu makalemizde de sizlere dev bir ham petrol gemisinin elektrikli gemiye dönüşümünden bahsedeceğiz.

Bu projede toplamda Yedi Japon şirketi etkin olarak görev yapacak. Yani bir Konsorsiyum kurulmuş oldu. Bu şirketler ise aşağıdaki gibidir;

  • Asahi Tanker Co., Ltd.
  • Idemitsu Kosan Co., Ltd.
  • Exeno Yamamizu Corporation
  • Mitsui O.S.K. Lines, Ltd.
  • Tokio Marine & Nichido Fire Insurance Co., Ltd.
  • Tokyo Electric Power Company
  • Mitsubishi Corporation

Bu şirketlerin temel sloganı e5 olarak belirlendi. e5’in anlamı ise;

“elektrifikasyon”, “çevre”, “evrim”, “verimlilik” ve “ekonomi”dir.

Bu tanker geminin dönüşüm faaliyetine hemen başlandı ve 2022 Mart ayında işlerin tamamlanıp teslim edilmesi bekleniyor. Geminin teknik özellikleri arasında 3,5 MWh (35 100 kWh pakete eşdeğer) bir akü paketi ve iki 300 kW azimut itici artı iki 68 kW yan itici güç ünitesi bulunuyor.

(1) BoyutLOA 62M / Kiriş 10.30M / Taslak 4.15M
(2) SınıfNK
(3) Yükağır yağ
(4) Brüt tonajYaklaşık 499 ton
(5) Hızyaklaşık 11 deniz mili
(6) Tank kapasitesiyaklaşık 1.300m3
(7) Sevk cihazıAzimut pervanesi 300kW x 2
(8) Yan iticiler68kW x 2
(9) Temel pil kapasitesi3,500kWh

Bu elektrikli geminin henüz menzili hakkında bir bilgi bulunmuyor ancak batarya kapasitesinin yarısı kadar emsal gemiler baz alındığında 10 saat kadar seyir sürebilir. Bu da gayet yeterli bir miktar olarak ön görülüyor. Limanlarda bataryaların yeniden şarj olması sağlanacak ve gemi yoluna devam edecek.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir