Dizel Otobüslerin Elektrikli Otobüslere Dönüştürülmesi

Elektrikli Otomobil Dönüşümü emre ekici

Elektrikli otomobil sektörünün hızla yükselişe geçmesi ile birlikte birbirinden ilginç tasarımlı elektrikli araçlar kullanıcılara sunulmaya başlandı. Yeni modellerin çıkmasının yanı sıra elde kalan modeller için de dönüşüm planları hız kazandı.

Özellikle büyük araç segmentinde henüz istenilen fiyat aralıklarının yakalanamaması kullanıcıları ve belediyeleri dönüşüme yönlendiriyor. Ulaşım sektörü ile ilgili olan belediyelerde dizel otobüslerin elektrikli otobüslere dönüşümü önem arz ediyor.

Günümüzde dizel otobüs işletmeciliğinin yaygın olarak kullanılması, belediyelerin yeni elektrikli otobüs almaları için ekstra kaynak oluşturmasını zorlaştırıyor. Dolayısıyla bu dizel otobüslerin dönüşüm yapılması hem yeni otobüs alımını azaltacak hem de mevcut aracı dönüştürerek daha sağlıklı bir ulaşım sistemi geliştirilecek.

Elektrikli otobüs dönüşümü ile birlikte dizel otobüsler de tam anlamıyla ikinci bir hayata sahip olacak. Uzun süre dayanabilen şasi üzerinde yeni bir çekiş sistemi doğacak ve otobüsler bir süre daha hizmet edecek.

Bu kapsamda tüm dünyada elektrikli otobüs dönüştürmek isteyen ünlü batarya firması Voltabox ile dönüşüm şirketi e-troFit GmbH bir anlaşma imzaladı. Voltabox’un 2013’ten beri dünya çapında yüzlerce troleybüse pil tedarik etmesi ile tanınan bir firma olduğunu da belirtelim.

Bu iki firmanın dönüştüreceği otobüslerin ortalama gövde ömrü 10-20 yıl arasında daha devam edebilecek kapasiteye sahiptir. İçten yanmalı motor yerine bir batarya grubu ve yeni bir elektrik motoru montajlanacak ve 20 yıl daha hizmet edecek.

Bu iki firma belediyeler ve diğer bireysel kullanıcılar ile görüşecek kişiye göre ve isteğe göre dönüşüm yapabilecekler. İstenilen menzil ve istenilen performans özelliklerine göre her türlü dönüşüm sağlanabilecek.

Voltabox pilleri prizmatik NMC hücrelerinden oluşuyor ve otobüslerin tek bir şarjla 260 km‘ye kadar ulaşması sağlanıyor.

İlk dönüşüm otobüsleri ise 2019’un dördüncü çeyreğinde teslim edildi. Konu ile ilgili videolar aşağıda paylaşılmıştır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir