Elektrikli Kargo Gemisi Test Edildi

Elektrikli Gemi emre ekici
sponsorlu reklam

Elektrikli araç teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte birçok alanda elektrifikasyon faaliyetleri hız kazandı. Bu kapsamda fosil yakıtlı araçlardan elektrikli araçlara dönüşüm de hızlandı. Çin tarafından geliştirilen yeni elektrifikasyon faaliyeti ile Changzhou’daki ( Çin’in en uzun nehri ) Yangtze Nehri ‘nin bir bölümünde 1000 tonluk yeni elektrikli kargo gemisi test edildi.

Bu gemiye Zhongtiandianyun 001 adı verildi. 1,458 kWh lityum iyon pil (artı ultrakapasitörler) ile yaklaşık 50 km’lik bir menzile sahip. Eğer DC hızlı şarj cihazı bulunabilirse 2.5 saatte şarj olabilecek.

Çin aynı zamanda elektrikli gemi ve yat alanında son derece hızlı durumda. Hem gemi dönüşümü hem de üretimi açısında dünyada geleceğe yatırım yapan ülkeler arasında yer alıyor.

Bu elektrikli gemilerin elektrifikasyonu diğer ülkelerde de ilerliyor ve her biri birkaç MWh pil ile oldukça büyük kapasiteye sahipler. Umarız teknoloji hızla ilerler ve gemi ulaşımında da elektrikli gemileri görebiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir