Ferrari 308 GTS Elektrikliye Dönüştürüldü

Elektrikli Otomobil Dönüşümü emre ekici

Ferrari‘nin ünlü modeli 308 GTS bir zamanların en ünlü aracından biri idi. Devasa bir içten yanmalı motoru ve gürültülü egzos sesi ile herkesi büyülemeye devam ediyordu. Ancak klasik arabaların günümüz koşullarına ayak uydurması pek te kolay olmuyor. Eskiyen motoru ile birlikte 1982 Ferrari 308 GTS yeni bir formata girmeye hazırlanıyor.

Fully Charged Show’dan Robert Llewellyn, bu dönüştürülmüş Ferrari modelini sürdü ve ondan çok etkilendi. Bu araç üzerinde toplamda 500 beygirlik bir elektrik motoru gücü mevcut.

Ferrari 308GTB Lightweight (1976)

Aracın ilk sahibinin en büyük sorunu yedek parça olmuş. Yıpranmış olan bu aracın yenilenmeye ihtiyaç duyan motoruna istenilen parçalar bulunamadığından dolayı elektrikliye dönüştürülme kararı alınmış ve bizce çok iyi olmuş.

Motor, çarpışmış bir Tesla Model S P85‘ten çıkarılmış, 45 kWh pil takımı, araca 240 km sürüş mesafesi sağlayan LG Chem hücrelerinden oluşuyor ve 7 kW’a kadar şarj edebilirsiniz. Hızlı şarj etme kabiliyetinin olmaması, daha uzun yolculuklar için kullanımını biraz sınırlı hale getiriyor ancak sahibinin belirttiği gibi arabayı dönüştürdüğünden beri çok daha fazla kullanıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir