Elektrikli Otomobil Paylaşımı Nedir ?

Elektrikli Otomobil Paylaşımı Nedir ?

9 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil sektörünün hızla yaygınlaşması ile yollarda birçok otomobil görmeye başladık. Gelecekte fosil yakıtlı araçların yerini alacak olan elektrikli otomobiller ucuz ve çevreci olması bakımından herkesin sahip olmak isteyeceği bir yapıdadır. Ancak dünyada bu kadar insan elektrikli otomobil sahibi olmak isterse trafik ve kentleşme ile ilgili sorunlar da beraberinde gelecek.

Gelecek yaşam ile ilgili olarak uzmanlar otomobil paylaşımını öngörüyorlar. Elektrikli otomobillerde de otomobil paylaşımı ciddiyetle ele alınan bir konu. Sahip olmak yerine kiralamak daha mantıklı bir yaklaşım.

Elektrikli otomobil paylaşımında büyük firmalar filolar kurarak cep telefonu uygulaması hazırlar. Eğer araca ihtiyacınız olur ise ve hangi saatler arasında istiyorsanız o saatler arasında araç kapınızda olacak. İstediğiniz yere gidebilirsiniz.

Saatiniz dolunca da aracınızı en yakın merkeze bırakmak durumundasınız. Gelecekte otonom teknoloji ile birlikte artık bırakma görevi sizde olmayacak. Belirlediğiniz saatler arasında araç kapıda olacak, işlerinizi halledeceksiniz ve araç kendi kendine merkezine gönderilecek.

Bu sayede araç almak zorunda kalınmayacak. İstenilen saatte ve istenildiği kadar elektrikli otomobil sizlere hizmet edecek.

Elektrikli otomobil paylaşımının diğer bir avantajı da kentleşme sorununu ortadan kaldırması olacak. Şehir merkezine yakın olmak ve vasıta kullanmamak herkesin istediği bir durum ancak elektrikli araç paylaşımı ile belirlediğiniz zamanlarda sizi aracın alması ve bırakması gerçekleşecek. Bu sayede şehirden uzak yerlerde insanlar yaşayabilir ve kentleşme sorunu ortadan kalkabilir.

Elektrikli Otomobil Paylaşım Programının Faydaları

Elektrikli Otomobil paylaşım programı ile birçok fayda elde edebilirsiniz. Bunları sıralamak gerekirse;

  • Araç satın alınma zorunluluğu ortadan kalkacak.
  • Hızlı ulaşım sağlanacak.
  • Kentlerdeki baskın yaşam ortadan kalkacak.
  • Çevre etkisine dikkat edilecek.
  • Ucuz ulaşım sağlanacak.

Hangi Firmalar Bu Programı Sağlıyor ?

Elektrikli otomobiller ile ilgili paylaşım programını birçok firma sağlıyor ancak en büyük paylaşım ağına sahip olan firma Volkswagen oldu. Volkswagen Weshare uygulaması ile toplamda 8400 adet elektrikli otomobili paylaşım programı içerisinde yer veriyor.

Uygulama edinerek siz de bu programdan faydalanabilirsiniz. Ülkemizde bu sistem henüz yaygın değil ancak aşağıdaki ülke ve şehirlerde yaşıyorsanız veya gezi programı dahilinde giderseniz weshare ile elektrikli otomobil paylaşımından faydalanabilirsiniz.

Hamburg, Almanya (1000 BEV ile İlkbahar-2020)

Prag, Çek Cumhuriyeti (Bahar-2020)

Paris, Fransa

Madrid, İspanya

Budapeşte, Macaristan

Münih, Almanya

Milan, İtalya