Elektrikli Otomobil Pil Fiyatları Ne Kadar ?

Elektrikli Otomobil Pil Fiyatları Ne Kadar ?

5 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobillerin en önemli parçası hiç şüphesiz bataryalarıdır. Batarya maliyeti bir elektrikli otomobilin satış maliyeti ile doğru orantılıdır. Batarya maliyeti ne kadar yüksek olursa araç satış maliyeti de o kadar yüksek olacak.

2009’dan günümüze kadar bataryaların fiyatlarında elbetteki aşağı yönlü azalmalar oldu. Teknolojinin gelişmesi ve birçok fabrikanın batarya üretimine geçmesi fiyatların azalmasına yol açtı.

BloombergNEF (BNEF) tarafından yapılan bir analize göre 2010 yılında kWs başına batarya maliyeti 1100 dolar civarındaydı. 2019 yılı geldiğinde ise bu maliyet kWs başına 156 dolar seviyelerine düştü.

2010 ile 2019 arasında yaklaşık olarak 5 kat kadar batarya maliyetinde azalma yaşandı. Bu azalma ile birlikte araç maliyetleri de düştü ve elektrikli otomobil satışları yükseldi.

Batarya Maliyetindeki Azalmanın Nedenleri

Son yıllarda batarya maliyetinde ciddi oranlarda azalma meydana geldi. Bunun sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Bataryalı otomobillerin satışlarının artması
  • Siparişlerde meydana gelen artışlar
  • Yüksek enerji yoğunluğuna sahip bataryaların ortaya çıkması
  • Yeni ve daha hafif batarya paketi tasarımları
  • Üretim maliyetlerinde meydana gelen azalmalar

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı batarya maliyetleri azalmış ve elektrikli otomobillerin de satış maliyetlerinde azalma görülmüştür. Aşağıdaki iki grafik bize 2010 ile 2019 yılları arasında batarya maliyetlerindeki azalmayı net olarak ifade edebilecektir.

Yukarıdaki grafikte 2030 yılına kadar elektrikli araç bataryalarına olan ihtiyaç yer almaktadır. 10 yıl içindeki artış ciddi bir orana denk gelmektedir.

Aynı zamanda yukarıdaki grafikte 2010 yılından 2019 yılına kadar batarya maliyetini göstermektedir. Her yıl düzenli olarak maliyetlerde azalma görülmektedir.

2025 yılında ise kWs başına batarya maliyetinin 100 dolar seviyesine düşmesi hedeflenmektedir.