Elektrikli Otomobil Sürücülerinin Eğitimi Nasıl Olacak ?

Elektrikli Otomobil Sürücülerinin Eğitimi Nasıl Olacak ?

3 Nisan 2020 0 Yazar: emre ekici

Her yeni teknoloji ile birlikte bu teknolojilerin insanlara öğretilmesi söz konusudur. Bir çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi aldığınızda servis ilk kurulum yaparken size nasıl kullanacağınıza dair bir brifing verir. İşi biraz daha zorlaştıralım. Ehliyet alırken ehliyet kurslarına gitmek zorundasınız çünkü otomobili tanıyıp onun hakkında sınava tabii tutulursunuz. Aynı olay elektrikli otomobiller için de geçerlidir.

Bir elektrikli otomobil aldığınızda da bunun eğitiminin verilmesi gerekecek. Bu sayede elektrikli otomobil kullanımı artacak ve satışlar da otomatik olarak artacaktır. İngiltere hükümeti bu uygulama ile ilgili kararlı bir yapıda ve araç satışlarını artıracağını düşünüyor.

İngiltere Hükümetini ve otomobil üreticilerini kapsayan bir ortak girişim olan Go Ultra Low, sürücüleri plug-in hibrid ve akülü elektrikli araçların (EV’ler) faydaları konusunda eğitmek için kolları sıvadı. Yeni uygulama, sürücülerin elektrikli otomobiller hakkındaki bilgilere erişmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve hükümet bu eğitim ile birlikte elektrikli otomobil satışlarının artacağını düşünüyor.

TV yıldızı ve Go Ultra Low elçisi Ben Fogle tarafından seslendirilen uygulama, şarj ve menzilden maliyetlere ve çevresel faydalara kadar konuları kapsayan elektrikli otomobiller hakkında 50’den fazla sık sorulan soruları cevaplıyor. Ulaştırma Bakanlığı (DfT), Elektrikli Araçlar Ses Uygulaması olarak adlandırılan uygulamanın “tanıtmayı ve bilgilendirmeyi amaçlıyor” diyor.

Kullanıcılar uygulamayı “Alexa, elektrikli araçları aç” veya “Tamam Google, elektrikli araçlarla konuşun kılavuzu” diyerek uygulamaya başlayabilir. Daha sonra ‘Ben Fogle tarafından’ cevaplanacak soruları sorabilecekler.

Konu hakkında İngiltere Hükümeti Ulaştırma Bakanlığı da bir açıklamada bulundu. “Elektrikli araçlar artık gelecek için bir fikir, her zamankinden daha fazla insanla bu yeni ve heyecan verici ulaşım biçimini tercih ediyoruz” dedi. “İster maliyetlerle ister çevresel faydalarla ilgileniyor olun, hükümetin Go Ultra Low kampanyasıyla desteklenen bu yeni uygulama, elektrikli araçların alımını artırmaya yardımcı olacaktır. Bu da ulaşım emisyonlarını azaltacak ve toplumumuza daha sağlıklı, daha iyi yaşam alanları sağlayacak.”

Bu türlü uygulamaları birçok ülkeden bekliyoruz ve elektrikli otomobiller ile ilgili merak edilen sorular akıllardan silinirse satış rakamlarının bir hayli yükseleceğini düşünüyoruz. Ayrıca insanlar elektrikli otomobil almadan da bir eğitimden geçmiş olacaklar.