Audi Çift Yönlü Evde Şarj Teknolojisini Araştırıyor

Elektrikli Otomobil Teknik emre ekici

Çift yönlü şarj sistemleri ile ilgili daha önceki makalelerimizi incelediğinizde araçtan araca ve araçtan eve şarj sistemleri ile ilgili birtakım bilgiler vermiştik. Günün belirli saatlerinde elektrikli otomobil şarj sayısının artması ile birlikte araçtan şebekeye şarj dönüşünün uygun olacağı ve bu sayede alt yapı zorluklarından kurtulabileceğini belirtmiştik. Audi firması da bu tarz bir çalışma içerisine giren firmalardan oldu.

Audi, e-tron ve CCS combo konektörünü kullanarak kendi araçtan eve sistemi üzerinde çalışıyor. Firma, Hager Group ile ortaklaşa olarak elektrikli araçların bir elektrik kaynağı olarak kullanılmasına izin verecek çift yönlü şarj teknolojisini araştırıyor.

Bu fikir aşağıdaki videoda oldukça iyi bir şekilde sunulmuştur. Ev tesisatına, yalnızca şarj etmek için değil, duruma bağlı olarak şarj etmek veya deşarj etmek için güneş enerjisi kurulumu (ve isteğe bağlı bir enerji depolama) içeren bir elektrikli araba bağlanır.

Eğer güneş enerjisi fazla olursa araç şarj olur ve enerjinin bir kısmı da araçta depolanır. Daha sonra kullanılmak üzere araçtan geri alınır. Konu ile ilgili firma şu açıklamaları yaptı; “Çift yönlü şarj esas olarak ev sahiplerinin kendi fotovoltaik sistemlerini, yerel olarak üretilen elektrikleriyle uygun maliyetli şarjdan yararlanmak için kullandıkları kullanım durumlarına odaklanıyor. Elektrikli otomobil, evdeki cihazlar tarafından kullanılmayan PV sisteminden fazla elektriği depoluyor. Müşterinin değişken tarifeleri varsa, elektrikli araba tüm evi elektrik fiyatlarının yüksek olduğu aşamalarda tedarik edebilir.Geceleri veya fiyatın verimsiz olduğu zamanlarda araç istenen hedef SOC’ye kadar şarj etmek için ucuz elektrik kullanır.”

Diğer bir konu ise şebeke bağlantısı olmayan bir ev için güç tedariki de gerçekleştirir. Herhangi bir tatil sırasında enerji bulamadığınız zaman aracınızın batarya sistemindeki enerjiden faydalanabilirsiniz.

Audi’nin çözümü şu şekilde olacaktır; CCS Combo konektörü aracılığıyla DC gücünü kullanacak. 12 kW’lık bir DC duvar tipi şarj cihazı ile de şarj olabilecek.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir