Elektrikli Otomobil Tasarımı Neden Kaykaydan İlham alıyor?

Elektrikli Otomobil Teknik emre ekici

Elektrikli otomobiller için birçok platform üretildi ve her üretici ayrı bir üretim platformunda bu araçları geliştirme faaliyetine girdi. Örnek olarak Volkswagen firması elektrikli otomobillerini MEB platformu üzerinde üretecek. Diğer üreticiler de başka platformları kullanacak. Peki neden bu platformların hepsi kaykay tasarımı üzerine yoğunlaştı ? Bu makalemizde açıklık getirmeye çalışacağız.

Teknolojik açıdan artık araç geliştirmek çok zor bir hal aldı. Bu bakımdan basit bir geliştirme seçeneği elde etmek, mütevazi bir araç üretimi için basit kaykay teknolojisi belirlenmiştir.

Yukarıda resmi incelediğinizde X ışınına tabi tutulan bir elektrikli araç göreceksiniz. Basit teknolojisinin tek bir amacı var, oda güç aktarma organlarını kolayca bağlayabilmek. Güç aktarma organları kaykay teknolojisi ile rahatlıkla bağlanabiliyor.

Tesla’dan tutun da Audi’ye kadar ve Mercedes firmasına kadar tüm araç üreticilerinin ana amacı güç aktarma organlarını sağlıklı bir şekilde bağlayabilmek. Bunu başarınca hem verimli bir araç üretilecek hem de teknolojik açıdan zor olmayan bir araç üretimi gerçekleşecek.

Yukarıdaki videoda 2009’da Tasarım Direktörü Franz von Holzhausen, Model S prototipini açıklarken Tesla’nın kaykay tasarımından bahsediyor ve aynı konulara değiniyor. Ancak eski otomobil üreticileri hala eski teknolojiden yola çıkarak araç üretim gerçekleştiriyor. Örnek olarak Hyundai firması hala eski platformları üzerinde otomobil üretmeye devam ediyor. Bu durum onların daha az tutulmalarını sağlıyor.

Uygun bir platformda üretilen araçların verimlilikleri yüksek olacak ve daha uzun menzillere sahip olacak. Ancak eski mimariyi kullanan araçlar için bu biraz can sıkıcı olabilir.

Diğer bir üretici olan Audi’nin yukarıdaki kaykay tasarımına baktığınızda çok sade ve üretilebilir görünüyor. Bu sayede ortaya çıkan E-Tron çok tutulan araç modelleri arasında yerini aldı.

Sonuç olarak otomobil üreticilerinin kaykay teknolojisini benimsemesindeki ana amaç güç aktarma organlarının sağlıklı bir şekilde yerleştirilmesi ve üstün verimlilik elde edilmesidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir