General Motors Global Elektrikli Otomobil Platformu Nedir ?

Elektrikli Otomobil Teknik emre ekici

General Motors firması tıpkı Volkswagen gibi elektrikli otomobillerine yönelik yeni bir platform inşa etti. Bu platformda sedan, hatchback, SUV ve kamyonet tarzı araçları üretebilecek. Bu platformun özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

Üretim yerleri: Detroit-Hamtramck, Michigan, ABD (2021); China

Yatırım: 2025 yılına kadar 20 milyar $

Örnek modeller: Cruise Origin; Cadillac Lyriq; GMC Hummer

Tahmini hacim: 2025 yılına kadar ABD ve Çin’de yılda 1 milyon

Pil boyutları: 50kWh ila 200 kWh

Menzil: 650 km’ye kadar

Şarj kapasitesi:200kW’a kadar 

EMotor: ön, gerçek ve dört tekerlekten çekişli versiyonlar mümkündür

• 2019 yılında tanıtımı yapıldı.

• Özel elektrikli otomobiller tasarlamak için inşa edildi.

• Üçüncü nesil bir platform mimarisine dayanıyor. Diğer iki mimari ICE araçlar ve Chevrolet Bolt içindi

• BEV3 adı verilen bu platformda artık SUV ve kamyonet tarzı elektrikli araçlar üretilecek.

• Aynı zamanda önden, arkadan ve dört tekerlekten çekiş konfigürasyonlarının yanı sıra performans uygulamalarını da destekleyecektir – 3.0 saniyeden daha az sürede 0-100 km/saat süreleri için yeterli güce sahip aktarma organlarından bahsediyoruz.

• GM BEV3 platformu, oldukça esnek olan küresel bir mimaridir. GM, çok çeşitli araçları, özellikle arabaları, crossover’ları ve ticari araçları “olağanüstü tasarım, performans, paketleme aralığı ve uygun fiyat” faktörleriyle destekleyebileceğini söylüyor.

• BEV3 platformu aynı zamanda “Bataryalı Elektrikli Araç 3” anlamına geliyor.

• Mimari, pillerin tekerlekler arasına (dingil mesafesi içinde) yerleştirildiği “kaykay tipi” bir tasarıma sahiptir. Ayrıca arabalar ve geçitler (çapraz hizmet araçları / CUV’ler) gibi yekpare modelleri de destekleyebilir. 

Ocak ayında kullanıcılara sunulan platformun ilk ürünü Cadillac Lyriq olacak. GM, piller ve motorlar gibi çekirdek EV bileşenlerinin modüler yapısı nedeniyle kısmen içten yanmalı muadillerine göre daha az karmaşıklık sayesinde yaklaşan elektrikli araçlarının karlı olacağını vurguluyor.

Otomobil üreticisi, pil alanındaki ortağı LG Chem ile birlikte pil teknolojisinde de ilerlemeler kaydediyor. Gelişmelerden biri, bir pil paketi içinde dikey veya yatay olarak istiflenebilmeleri bakımından sektörde benzersiz olan büyük formatlı, kese tarzı hücrelere dayanan Ultium adlı yeni bir pildir. Bu, pilleri çeşitli araç türlerine yerleştirme konusunda mühendislere daha fazla esneklik sağlayacaktır.

Akü Teknolojisi

GM ayrıca, Ultium pilinin nadir toprak malzemesi kobalt için düşük bir gereksinimi olduğunu ve bu da maliyeti 100 $ / kwh seviyesine düşürmeye yardımcı olacağını söyledi. Ve daha fazla gelişme, maliyetin daha da azaldığını görebilir. GM, pilleri rakiplerine lisanslamak istediğini söyledi.

Ultium akü kullanan çoğu araç, 200 kilowatt’a kadar şarj olan 400 voltluk akü paketlerine sahip olacaktır. Bununla birlikte, Mayıs ayında çıkacak olan GMC Hummer EV, 350 kw’a kadar şarj edebilen 800 voltluk akü paketlerine sahip olacak. Böyle bir hızda, zaten 800 voltluk bir pil kullanan Porsche Taycan’da görüldüğü gibi 30 dakikanın çok altında yüzde 80 şarj mümkün olacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir