Güneş Panelli Elektrikli Otomobil Üretilir Mi ?

Elektrikli Otomobil Teknik emre ekici

Elektrikli otomobillerin biten bataryalarını yeniden şarj etmek için iki yöntem vardır. Birincisi şarj cihazı ile şarj etmektir ikincisi ise bataryaları doluları ile değiştirmektir ancak son zamanlarda güneş panelleri de gündeme gelmeye başladı. Acaba güneş panelli çatıya sahip elektrikli araba konseptleri kullanılabilir mi?

MachEClub.com adı verilen siteden bir paylaşım yapıldı. Bu paylaşıma göre Ford firması güneş çatısı üzerinde çalışıyor olabilir. Bu çalışmanın temel amacı da bataryaların güneş panelleri ile şarj olabilmesini sağlamaktır.

Ford firması Mach-E elektrikli aracı ile ilgili son zamanlarda bazı haberler yayınlamaya başladı. Bunlardan ilki aracın şarj alt yapısının değişeceği üzerine. İkincisi ise %30 daha erken şarj olma kapasitesine sahip olacak. Ford yetkilileri güneş panellerinin çok az şarj olanağı sağlayacağını düşünerek araç çatısına farklı bir tasarım yaptılar. Şişirilebilir bir koza şeklinde solar bir sistem çalışması yapılıyor.

Açıldığında esnek güneş panelleri araç ön, yan ve arkadaki tüm yönlerde zemine doğru uzanacak. Kozaların tutulduğu saklama bölmesi, açıldığında güneş hücrelerini de oluşacak. Bu tasarım Ford tarafından patentlendi ve basına sızdırıldı.

Patentler direkt olarak üretim ile buluşacak dökümanlar değildir. Tabi ki firmalar önce patent alırlar daha sonra kullanıp kullanmamak ARGE biriminin kararıdır. Ancak bu patent yeni nesil elektrikli otomobillerde kullanılırsa araç durduğu yerde şarj olacaktır anlamına gelecek.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir