Skoda Elektrikli Otomobilleri İçin Yaya Uyarı Sesleri

Elektrikli Otomobil Teknik emre ekici

Elektrikli otomobiller için önemli bir konuda sessiz olmalarıdır. Sessiz araçlar herkesin istediği bir durum ancak bazı tehlikeleri bulunmaktadır. Yaya halinde içten yanmalı motorlu bir araç arkanızdan geldiğinde sesini duyup kenarı çekilebilirsiniz ancak sessiz bir elektrikli otomobilde sesi duyamadığınız için gerekli hamleyi yapamayabilirsiniz. Bu sorunu ortadan kaldırmak için firmalar birçok denemede yaptılar.

Bu deneme yapan firmalardan biri de Skoda oldu. Skoda firması elektrikli otomobillerinin seyir halinde iken yayalar tarafından keşfedilmesi için yaya uyarı sesleri başlığı altında yeni bir sistem geliştirdi. Avrupa’da AVAS adı verilen yeni bir yönetmelik ile yaya seslerinin zorunlu olmasından sonra Skoda’nın yaptığı sistem 1990’ların ortalarında bir yarış oyunundan bir motor sesini andırmaktadır.

Yaptığımız yorum gerçekten de abartılı olmadı. Eğer bu sesi dinlerseniz neredeyse dört silindirli dizel motorun kötü bir dijital yorumu gibi geldiğini anlayabilirsiniz. Bu ses aslında Skoda’nın diğer içten yanmalı otomobil seslerinden farklı. Bu sayede içten yanmalı araçların sesleri ile elektrikli aracın sesleri birbirinden ayrılmış oldu.

Sesin yayıldığı yeri merak ederseniz sağ ön tekerde bir hoparlör mevcut. Buradan ses yayılımı gerçekleştirilmektedir. Avrupa Birliği düzenlemelerine göre elektrikli otomobiller bu yapay gürültüyü 20 km / saate kadar hızlarda yapmak zorundadır ancak Skoda sistemini 25 km / saate kadar daha yüksek sesle yükselecek şekilde kurmuştur. Daha sonra 30 km / saat hızda tamamen durmadan önce yavaş yavaş kayboluyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir