Tesla Model S ve X Pil Kapasitesi Bozulma Şeması

Elektrikli Otomobil Teknik emre ekici

Elektrikli otomobiller için batarya sağlığı çok önemlidir. Uzun yıllar aracınızı kullanmak istiyorsanız talimatlar doğrultusunda bir şarj etme ve deşarj etme seçeneği kullanmalısınız. Tesla firması da mevcut ürettiği iki araç modelinin batarya bozulma şemasını bizlere sundu. Tesla model X ve Model S üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda uzun kilometreler boyunca batarya sağlığının korunduğu ve uzun kilometreler sonunda bataryanın bozulmaya uğradığı analiz edildi.

Tesla, pil grubunun arabalara dayanacak şekilde tasarlandığını söylüyor. ABD’de özel binek araçların (ICE) ortalama kullanımı 17 yıldır ve kabaca 322.000 km’dir. Avrupa’daki kilometre daha düşüktür, 209.000 km. Böylece, pillerin bundan daha uzun süre dayanması gerektiğine dair bir bulgu elde ettik. Bizim içten yanmalı araçlardan daha uzun süre dayanan batarya grubuna sahip olmamız lazım.

241.000 km ile 322.000 km arasında batarya sağlığı % 85’tir.
Tesla tarafından yapılan açıklamaya göre eğer yukarıdaki aralıkta bir Tesla kullanıyorsanız batarya bozulması sadece % 15 olacaktır. Yani bataryanızın kapasitesi bu durumda bile %85 olarak ölçülecektir. İçten yanmalı araçlar ile kıyas yapabilmek için bundan daha fazlası gerekiyor.

Tesla’nın konu ile ilgili açıklaması da aşağıdaki gibidir.

Tesla Model S ve X verileri
Tesla araçları ile ilgili bazı veriler elde edildi ve bu verilere göre batarya bozulmasını daha iyi analiz edebilirsiniz.

 • Başlangıçtaki pil kapasitesi azalması başlangıçta daha yüksek ve daha yavaş bir hızda sabitleniyor.
 • Pil kapasitesinin ilk % 5’inin (ortalama) yaklaşık 40.000 kmsonra gittiğini tahmin ediyoruz (grafikten).
 • Diğer % 5 düşüş (toplam % 10) yaklaşık 200.000-241.000 km arasında gerçekleşiyor ancak eğri gerçekten düz olduğundan tahmin etmek zor.
 • Ortalama 322.000 km sonra, kapasite bozulması % 15’in altında olarak gözlemlendi.
 • Standart sapma içindeki en düşük kapasite (bkz. wiki ) 322.000 km sonra fark edilir şekilde % 80’in üzerindedir ancak bundan daha kötü durumlar olabilir.
 • Yukarıdaki durumlar incelendiğinde Tesla araçlarının batarya bozulması %85 seviyesine geldiğinde hala aracın gidecek daha çok menzili olduğu görünüyor. İçten yanmalı araçların ortalama 200 ile 300 bin km de motorlarının kullanılamaz hale geldiği gerçeği ile kıyaslandığında bataryalı araçların ömrünün çok uzun olduğunu görebiliriz.

  Sosyal Ağlarda Paylaş

  {emre ekici}

  Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir