Volkswagen ID.3 İle İçten Yanmalı Motorlu Araba Kıyaslaması

Elektrikli Otomobil Teknik emre ekici

Koronavirüsün ekonomileri etkilemesi ile birlikte koronavirüsten sonra araç maliyetleri çok önemli olacaktır. Bu kapsamda içten yanmalı araçlar ile elektrikli araçların fiyat kıyaslamasının yapılması gerekir. Volkswagen, bu yılın ilerleyen zamanlarında ID.3 modelinden başlayarak, Modüler Elektrikli Tahrik Araç Kiti (MEB) tabanlı tamamen elektrikli otomobillerinin piyasaya sunulması için büyük çaba sarf ediyor.

Volkswagen ID.3’ün en önemli görevi de içten yanmalı araçlardan ucuz olmasıdır. Bu görevi başarı ile tamamlarsa satış patlaması yaşayabilir. Volkswagen’ye göre yeni ID.3’ün satın alınması bir Golf modelinden daha ucuz olabilir ancak iki varsayım gerektiriyor: ID.3’ün (başlangıçta mevcut değil) ve devlet sübvansiyonlarının ( Alman pazarı) ne kadar olacağı.

Almanya’da, 2020 yazından itibaren piyasada bulunan saf elektrikli ID.3 modelleri önceki e-Golf modelinden çok daha düşük fiyatlarla satışa sunulacak. Her iki model araçta 231 kilometre WLTP menzili olan 36.900 avrodan elde edilebilirken, ID .3 “Saf” model 30.000 avronun altında ve 330 kilometrelik bir menzile sahip, yani neredeyse 100 kilometre daha fazla.

Sonuç olarak, Volkswagen ID.3 Almanya’da 23.430 € ‘dan satışa sunulacak. Bu, Golf Life gibi benzer yanmalı motorların fiyat seviyesinin altındadır (grafiğe bakınız). Daha büyük pillere sahip daha pahalı versiyonlar bile satın alma fiyatı açısından çok rekabetçi olacaktır. Sonuç: Bir e-otomobilin satın alınması daha ucuz olacak.

Hizmet Ömrü

Bataryalı otomobillerin aynı menzili gidebilmesi için daha az yakıt tükettiğini biliyoruz. Dolayısıyla daha az maliyetli olacaktır. Daha az mekanik parça olması bakım maliyetlerini de azaltacaktır.

Volkswagen, aylık işletme maliyetlerindeki farkın 70 € kadar olabileceğini beklemektedir ancak genel olarak şirket ayda 50 € veya yılda 600 € varsaymaktadır. Aşağıdaki grafik ise bu durumu özetleyecektir.

Toplam sahip olma maliyeti

İçten yanmalı model ile karşılaştırıldığında bataryalı bir ID3’ü sahip olma maliyeti ucuz olacaktır. İşletme ve yakıt maliyetlerini de hesaba katarsak daha ucuz bir hayat sizi bekleyecektir.

Satın alma maliyetleri ve işletme maliyetleri arasındaki dengede ID.3 çok iyi puan alıyor. Modele bağlı olarak bazen müşterilerin karşılaştırmalı bir yanmalı motor modeli için ne ödemek zorunda olduklarından önemli ölçüde daha düşük. Ancak uzun vadede, e-otomobil bu destek olmasa bile kesinlikle rekabetçi olacak.

Total costs of the ID.3 in comparison.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir