Dacia Spring Electric City Avrupa’da Satışa Çıkıyor

Elektrikli Otomobil emre ekici

Dacıa firması bildiğimiz üzere genelde uygun fiyatlı otomobiller ile gündemde. İçten yanmalı motorlu araçlarını Renault ortaklığı ile üreten firma artık elektrikli sektöre adım atma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İlk aracı olan Dacia Spring modelini Avrupa pazarına sunmaya hazırlanıyor. Firmanın Dacia Spring hakkındaki düşüncesi, şehir içi sürüş için gösterişsiz, saçma sapan küçük, uygun fiyatlı elektrikli crossover sunmak ve Avrupa’da oldukça popüler olduğu kanıtlanmalıdır.

Fiyatı henüz bilmiyoruz çünkü Dacia bunu halka açıklamadı. Ancak, 2021 baharında piyasaya çıktığında muhtemelen 20.000 € ‘nun çok altında bir fiyatla satışa sunulacak; fiyatlandırma resmi çıkışına yakın açıklanacak. Referans olarak, Renault City K-ZE‘nin (temelde aynı araba) Çin’deki 8.700 ABD Dolar olaraks atılması örnek verilebilir.

Aracın performans özellikleri incelendiğinde sadece 44 beygir gücü ve 125 Nm tork gücüne sahip ve 0-100 km/s hıza yaklaşık 15 saniyede ulaşacaktır. Asya pazarı Renault City K-ZE ile tam olarak aynı güç çıkışına sahip olmasına rağmen, azami hızı 105 km / sa’ten 125 km / saate yükseltildi.

Dacia, WLTP Şehir döngüsüne göre Spring için maksimum 295 km menzil sunarken, standart WLTP döngüsünde bu rakam 225 km‘ye düşüyor. Pil, 30 kW‘a kadar şarj edilebilen 26,8 kWh‘lik bir paketten ibaret olacak ancak bunu etkinleştirmek için fazladan ödeme yapmanız gerekecektir; aksi takdirde, yerleşik şarj cihazı 6,6 kW ile sunulacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir