Fiat 500 Elektrikli, Üçüncü Bir Kapı İle Tanıtıldı

Elektrikli Otomobil emre ekici

Minimal tasarımlı elektrikli otomobillerin daha çok şehir içi hayatına uygun olması ile birlikte firmalar bu araçların tanıtılmasına hız verdi. Özellikle Honda E, Peugeot e-208 gibi modellerin çıkması ile Fiat firması da 500 modelinin elektrikli versiyonunu kullanıcılara tanıttı. Fiat,  bu yıl Mart ayında ilk kez tamamen yeni 500 Electric’i (veya 500e) gösterdi. Dünyada meydana gelen koronavirüs tehitdinden önce İtalyan şirketi, elden geçirilen 500 ailesinin ilk üyesini ortaya çıkaran hikayeli isim plakasının geleceğini önizledi. Bugün, yedi aydan fazla bir süre sonra, otomobil üreticisi seriye yeni bir modelin eklendiğini açıklıyor. 500 Electric 3 + 1 ile tanışın.

Fiat, elektrikli şehir arabasının bu yeni ve daha pratik versiyonunun, aileleri ve günlük olarak ele alması gereken birçok farklı görevi olan insanlar için tasarlandığını söylüyor. “Tamamen yeni, tamamen elektrikli ve ekstra kapılı”, ancak “her zaman 500” olarak tanımlanıyor. Temelde bu yıl Mart ayında gördüğünüz arabanın aynısı ancak yolcu tarafında küçük bir kapı eklendi. Evet, sürücü tarafında kapı yok.

Fiat, yeni kapının toplam ağırlığa 30 kilogram eklemesine rağmen aracın yol tutuşunu ve enerji tüketimini etkilemediğini belirtiyor. Güvenlik önlemi olarak küçük arka kapının yalnızca yolcu kapısı açıldığında açılabileceğini de belirtmekte fayda var.

Yeni 500 Electric 3 + 1‘in satışları, uyarlanabilir hız sabitleyici, tam LED farlar, trafik işareti tanıma sistemi, 360 derecelik park sensörleri, park kamerası gibi zengin standart donanıma sahip özel bir La Prima lansman serisiyle başlayacak. Fiat ayrıca normal 500 – Action, Passion ve Icon için üç farklı trim seviyesi piyasaya sürüyor ve bir pil takımı, elektrik motoru, ekipman ve özelleştirme seçenekleri arasında farklı bir karışım sunuyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir