Hyundai, Dünya Çapında 77.000 Kona Elektrik Modelini Geri Çağırdı

Elektrikli Otomobil emre ekici

Hyundai firması Kona Electric modeli ile birlikte pazarda önemli bir yere sahip olmuştu. Yeni nesil platformlar ile birlike Kona Electric 2021 ve 2022 yılları için üretim sırasına alınmıştı ancak son zamanda yaşanan problemler ile birlikte bu araçlar geri çağırılmaya başlandı. 8 Ekim 2020 tarihinde Hyundai’nin yangın riskleri nedeniyle Güney Kore’de 25.564 adet Kona Electric’i geri alacağını öğrendik. Dünya çapında kaç tane satıldığını göz önünde bulundurarak bunun uluslararası olmasını bekleyebileceğinizi de söyledik ancak kaç aracın dahil olacağını bilmiyorduk. Bunu Hyundai’ye sorduk ama Yonhap News daha hızlıydı: 77.000 adet Hyundai Kona Electric geri çağırılacakmış.

Dünya çapında geri çağırmalar için gerekli tüm servis ağları ile irtibata geçildi. Mart 2020’ye kadar tüm Kona Electric araçları Hyundai’nin ülkesinde üretildi. O aydan itibaren Çekya’nın Nošovice kentinde üretilmeye başlandı. Avrupa ülkesindeki üretimin, Güney Kore’de otomobilin nasıl üretildiğine dair herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Hangi ülkede üretilen sorun yaşadı bunu da bilmiyoruz.

Şimdiye kadar ne otomobil üreticisi ne de LG Energy Solution soruna bir açıklama bulamadı. Yine de otomobilin itibarını korumak ve yeni yangınlardan kaçınmak için gönüllü olarak geri çağırma kararı aldılar. Hyundai, gönüllü geri çağırma planlarını NHTSA’ya sunmuş durumda.

Hyundai tarafından yeni bir açıklama yapıldığında tarafınıza bilgi vereceğiz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir