Elektrikli Otomobilde Pil Soğutma Nasıl Yapılır ?

Elektrikli Otomobilde Pil Soğutma Nasıl Yapılır ?

1 Haziran 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için en önemli unsurlardan biri de batarya paketini soğutmaktır. Çalışan ve üzerinden akım geçen bataryalar için hem şarj anında hem deşarj anında soğutma önemli bir parametredir. Çalışma anında yani deşarj anında daha yüksek sıcaklıklara ulaşılacağı için bu andaki soğutma daha da önem arz ediyor.

Dünya üzerinde elektrikli otomobil üretenler için iki farklı soğutma sistemi söz konusudur. Bunların ilki sıvı soğutma ikincisi ise hava soğutma sistemidir.

XING Mobility firması tarafından geliştirilen sistem de sıvı soğutma üzerine oldu. Doğru sıvı soğutma suyuna sahip olmak, termal yönetim sisteminin basitleştirilmesini sağlar. XING Mobility, geleneksel bir çözüm (hava soğutma, sıvı borusu soğutma) yerine pil termal yönetimine farklı bir yaklaşım benimseyen az sayıdaki şirketten biridir. Kelimenin tam anlamıyla hücreleri doğrudan bir sıvı soğutucuya daldırır.

XING IMMERSIO çözümü, 2018 yılında (1 MW XING Miss R halo modeli için), yanıcı olmayan ve iletken olmayan 3M Novec Mühendislik Sıvısı kullanılarak tanıtıldı. Temel elementler, 3M Novec içine batırılmış “silindirik lityum-iyon hücre tuğlalarıdır.

XING yaklaşımının bir başka ilginç özelliği LEGO’ya benzer şekilde temel tuğlalardan çeşitli şekiller oluşturmaya izin veren tüm paket sisteminin modülerliğidir.

Bu soğutma sistemi aynı zamanda yüksek batarya paketleri için de kullanılabilir. Aşağıdaki özellikleri verilen batarya paketi, bu sistemi kullanmak için ideal olarak firma tarafından nitelendirildi.

86,1 kWh pil paketi versiyonu 468 kg ağırlığında ve 184 Wh / kg verime sahip. 551 kW’a kadar maksimum güç sağlayabilir! Kapasite başlangıç ​​değerinin % 75’ine düşmeden önce 3000 döngü ömrü de oldukça iyi.