Elektrikli Otomobili Hangi Güçte ve Sürede Şarj Etmelisiniz ?

Elektrikli Otomobili Hangi Güçte ve Sürede Şarj Etmelisiniz ?

31 Ekim 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de şarj hızı ve gücü oldu. Batarya ömrü söz konusu olunca çoğu kullanıcı bu sorulara bir cevap aramaya çalışıyor. Dolayısıyla günümüz teknolojisinde son derece popüler bir konu haline geldi. Bu konuda sorulan iki soru şu şekildedir; Bir elektrikli arabayı hızlı mı şarj etmek gerekir yoksa yavaş mı şarj etmek gerekir ?

Hızlı ve yavaş şarj seçenekleri aslında donanımsal olarak belirlenir. Bir Tesla aracı 250 kW şarjı destekleyebilir ancak Cadillac Lyriq 150 kW şarjı destekleyebilir. Dolayısıyla şarj gücünün sınırını da elektrikli otomobil üzerindeki bazı parçalar belirler. Şimdi her iki şarj yöntemini de kıyaslamalı olarak sunalım.

YAVAŞ ŞARJ

En tembel yol budur. Ev prizi olarak bilizir. Ülkeniz ister 120v ister 230v AC kullanıyor olsun, ev prizlerinize takmak neredeyse bir elektrikli otomobili damlatarak şarj etmek gibidir ve acelesi olanlar için önerilmez.

Örneğin, 230v AC’de tipik olarak 2,3kW’da şarj edersiniz. Ve her araba pil dolarken farklı şarj olurken, 50kWh bataryaya sahip olan bir aracınız 22 saat civarında şarj olacaktır. Dolayısıyla yavaş şarj olurken araç üzerinde herhangi bir şey yapamazsınız.

Yavaş şarjın diğer örnekleri arasında 3kW ila 6kW arasında değişebilen lamba direği şarj cihazları bulunur. Ve bazen işyerleri veya işletmeler kendi şarj kablonuzu takmanız için ev tipi bir priz sağlar. Arabanızı satın aldığınızda size bir tane bile verilmiş olabilir ancak bunlar 3. taraf satıcılardan kolayca edinilebilir. Yavaş şarj kablolarının en yaygın olarak bir ucunda bir ev tipi fiş ve ortada bir kutu ve arabanıza takmak için bir Tip 2 soket bulunur.

Zamanı olanlar veya günde sadece birkaç km araba kullanan kişiler için arabanız park halindeyken yavaş şarj etmek çok yaygındır. İki veya üç pinli fiş, Tip 2 soket veya diğer fişleri kullanabilirsiniz. Yavaş şarj etmenin bir avantajı, pilinizi sağlıklı tutmaktır. Elektrikli otomobillerde bulduğunuz lityum iyon pillerle ilgili çok hızlı bir dersin zamanı geldi, onları şarj ederken veya boşaltırken her hücredeki iç direnç ısı oluşturur. Çabuk yaptığınız zaman çok fazla ısınacak. Bu durum elektrikli otomobil pilinizin ömrünü kısaltma potansiyeline sahiptir, bu nedenle yavaş şarj etmek daha az ısı ve potansiyel olarak daha sağlıklı bir pil anlamına gelir.

Bununla birlikte bir ev tipi priz ile uzun süreler şarj etmek saatler boyunca tutarlı akan akım bir risk olabilir. Bu nedenle, akredite bir profesyonel tarafından evde takılan özel bir elektrikli otomobil şarj cihazını tavsiye ediyoruz.

HIZLI ŞARJ

Tesla Hedef şarj cihazı veya 22kW kullanıyorsanız en yaygın olarak 7kW, 11kW şarj gücü hızlı şarj örneğidir. Bu, insanların çoğunun elektrikli araçlarını şarj etmek için kullandığı hızdır. Ve hala burada AC şarjından bahsediyoruz. Evinizde AC veya alternatif akım kullanıyorsunuz. Elektrikli otomobilinizin enerjiyi bataryada DC – doğru akım olarak depolar. Yani arabanızda AC’den DC’ye geçmek için yerleşik bir şarj cihazı veya dönüştürücü bulunur. Ve işte burada, arabanızın darboğaz olabileceği sorunuyla karşılaşıyoruz. Yani 22kW hızlı bir şarj cihazı bulsanız bile muhtemelen tüm bu gücü alamazsınız. Avrupa’da, Renault Zoe, diğer elektrikli araçların aksine en çok 22kW’da şarj etme kabiliyetiyle tanınır.

Pek çok plug-in hibrid ve hatta bazı Nissan LEAF’lerinde yalnızca 3kW dahili şarj cihazı bulunur, bu yüzden bulduğunuz şarj cihazına bakılmaksızın şarj edebilecekleri maksimum değer budur. Bunları yine de hızlı bir şarj cihazına bağlayabilirsiniz ancak bu güçten en iyi şekilde yararlanamazlar.

Evinizdeki özel duvar tipi şarj cihazları tipik olarak 7kW civarında şarj gücü sağlar. Ancak mağazalar, otoparklar, eğlence tesisleri veya işyerleri gibi yerlerde bulabileceğiniz en yaygın Hızlı Şarj Cihazı hızıdır. Yine bunların çoğuna Untethered deniyor, başka bir deyişle kendi kablonuzu getirmeyi unutmayın.

50kWh bataryalı bir aracınızı 7 kW güçte yaklaşık 8 saatte şarj olur. Çoğu otomobilin bu kadar süreyi gece boyunca evde park ederek veya gün boyunca işte geçirdiği düşünüldüğünde, 7 kW birçok kişi tarafından şarj için ideal hız olarak kabul edilir. Şarj ekipmanı ekonomiktir ve arabanızın şarj olması için bütün bir gün beklemiyorsunuz.

Ayrıca çoğu insanın % 0 ile % 100 arasında şarj etmediğini de unutmayın. Bu nedenle, meşgulken birkaç saat şarj etmeniz gerekiyorsa 7kW Hızlı Şarj harika bir seçenektir.

DC HIZLI ŞARJ

Ve son olarak DC Hızlı Şarj diyelim. En çok dikkat çeken tip olarak bilinir çünkü akünüzü doldurup dakikalar içinde tekrar yola çıkabilirsiniz.

Bu şarj cihazları genellikle otoyol servis istasyonlarında veya ana sürüş yollarında bulunur. Bu şarj cihazları aynı zamanda hem donanım hem de şebeke bağlantıları sayesinde şarj ağları için en pahalıdır, bu nedenle yerlerde nadir olabilirler.

Ancak artık AC’den DC’ye dönüştürmüyor olsak da, arabanız yine de darboğaz olabilir. BMS veya Batarya Yönetim Sistemi, şarj seanslarını kontrol eder ve şarj ünitesine sürekli olarak ne kadar güç sağlayacağını söyler.

50 kW DC Hızlı Şarj Cihazları, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaygındır. Artık en son teknoloji değil ancak yine de 45 dakikada örnek elektrikli otomobilin % 80’ini sarj edebilirsiniz. Ve bu durum çoğu yolculuk durağı için yeterince iyi olmalı ve bir sonraki şarj cihazına 2-3 saatlik bir sürüş daha sağlamaktadır.

Ve sonra çok yüksek şarj hızlarına geçiyoruz – bazıları Ultra Hızlı, hatta Yüksek Güçlü Şarj diyoruz. Ve elbette, Tesla’nın Süper Şarj Ağı yalnızca Tesla sürücüleri tarafından kullanılabilir. Bu yeni ve çok hızlı Hızlı Şarj Cihazlarında genellikle 20 dakikadan fazla harcamazsınız. Bu,% 20’den % 80’e çıkmak ve en önemlisi en yüksek hızlardan yararlanmak için yeterli olacaktır. En yeni elektrikli araçlar bile batarya güvenliği nedenlerinden ötürü % 80 şarj durumunu geçen şarj hızlarını ciddi şekilde yavaşlatır ve bu nedenl, son birkaç kWh enerjiyi eklerken Ultra Hızlı şarj cihazını kullanmak zaman kaybı olur. Bu şarj cihazları hala oldukça nadir olduğundan uzun bir süre şarj ediyorsanız şarj cihazını da engelliyor olabilirsiniz. Gerçekten dolu bir pile ihtiyacınız varsa yakındaki bir Hızlı Şarj Cihazına geçmeniz daha iyi olur.

Ayrıca, modern elektrikli araçların pillerini serin tutabildiği halde tamamen hızlı şarja güvenmenin pilinizi zayıflatma potansiyeline sahip olduğunu ve zamanla menzilinizin azaldığını veya arabanızın o kadar hızlı şarj olmadığını fark edebilirsiniz.