Elektrikli Otomobiller COVID-19 Ölümlerinin Bitmesine Yardımcı Olabilir mi?

Elektrikli Otomobiller COVID-19 Ölümlerinin Bitmesine Yardımcı Olabilir mi?

13 Mayıs 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç sektörü ile birlikte COVID-19 pandemi hastalığı artık çok sık yanyana görünmeye başladı. Daha önceki makalemizde koronavirüs salgını ile elektrikli araçlara olan ilginin arttığından bahsetmiştik. Çevre kirliliğinin görünür seviyede azalması kullanıcıların artık fosil yakıtlı araç yerine elektrikli araç tercih etmelerine sebep olmuştu.

Şimdi ise koronavirüs ile elektrikli otomobiller arasındaki ilişki ölüm düzeyinde inceleniyor. Elektrikli araçlar lehine bir nokta daha bir Alman üniversite makalesi ile ortaya çıkıyor. Petrol fiyatları COVID-19 salgını nedeniyle hiç bu kadar düşük olmamıştı. Üreticiler artık petrol alımınan ve kullanımından vazgeçmeye başladıkça çevresel kirlilik azalmaya başladı.

Martin Luther Üniversitesi Halle-Wittenberg’deki (MLU) Jeoloji ve Coğrafya Enstitüsü’nden Yaron Ögen bunu araştırmaya karar verdi. NO2 seviyeleri ile bazı yerlerde COVID-19 enfeksiyonunun şiddeti arasında güçlü bir korelasyon gördü. Bunu kontrol etmek için hava kirliliği ve hava akımları ile ilgili uydu verilerini hastalıkla ilgili doğrulanmış ölümlerle birleştirdi.

Veriler, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Sentinel 5P uydusu tarafından yapılan ölçümlerden ve ABD hava durumu ajansı NOAA‘nın dikey hava akışları bilgisinden geldi. Sentinel 5P, dünyanın dört bir yanındaki hava kalitesini izlemektedir. 

Ocak 2020 ve Şubat 2020 tarihlerinde yapılan incelemeler ile Mart 2020 ve Nisan 2020 arasında yapılan incelemeler şunu gösterdi ki dünya temizlenmeye başladı ve temizlenen bölgelerde ölüm vakaları da azalmaya başladı.

Araştırmacı Ogen, bu alanlardaki yüksek düzeyde kirliliğin, sakinleri hastalığa daha savunmasız hale getiren akciğer hasarlarına yol açmış olabileceğine inanmaktadır.

Makalesinin belirttiği bir korelasyon olmasına rağmen daha fazla bilim insanının, korelasyonun gerçekten daha fazla ölüme yol açabilecek bir nedene veya en azından kötüleşen bir faktöre işaret edip etmediğini araştırmaya teşvik edebilir. Bu makale tüm araştırmalar için öncü bir durumda olabilir ve dünyanın her noktasında araştırma yapılabilir. Doğruluğu bir kaç bilim insanı tarafından da sağlanır ise elektrikli araçlara geçiş süreci daha da hızlanabilir.