Elektrikli Otomobiller İçin Alternatif Akım Nedir?

Elektrikli Otomobiller İçin Alternatif Akım Nedir?

27 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller günlük hayatımıza tamamen adapte olmaya başlayan teknolojiler arasına girmeye başladı. Şehir için ulaşımda minimal bir yaklaşım benimseyen ve çevreci bir tarz ile sunulan bu araçlar için bazı teknik terimleri de bilmemiz gerekiyor. Örneğin bir batarya kimyası veya batarya kapasitesi terimlerini bilmemiz gerekiyor. Çünkü aracımızda kullanılan bataryanın ne olduğu ve batarya kapasitesi bize bakım sırasında lazım olacak. En azından batarya kapasitesi terimi ile birlikte menzil akla geliyor ve hesap yapabilme durumu ortaya çıkıyor.

Elektrikli otomobiller için bilmemiz gereken bir diğer konu ise alternatif akımdır. Peki elektrikten hiç anlamayan birisi alternatif akımın tanımını nasıl bilecek. Şöyle özetleyebiliriz. Elektrik enerjisi günümüzde iki yolla bize ulaşır. Bunlardan birincisi DC (Doğru Akım) ikincisi ise AC (Alternatif Akım). Buradaki DC bize “direct current”, AC ise “alternatif current” anlamında sunulmuştur. DC akım genelde Tramway, Trolleybus ve elektrikli otobüslerde kullanılır. Ayrıca evde kullandığımız piller de DC akıma örnek teşkil eder. AC akım ise elektrik motorlarında ve evlerimizdeki prizlerimizde kullanılan akım çeşitidir.

Alternatif Akım Nedir ?

Alternatif akım bir sinüs dalga biçimli akım tipidir. Belirli bir periyodu vardır ve bu periyot içerisinde anlık değeri sürekli değişen bir yapıya sahiptir. Şekilde görülebileceği gibi yarı periyotta pozitif iken yarı periyotta ise negatif değer alır. Bu salınım hareketi için kullanılan tanım ise frekanstır. Şehir şebekeleri için frekans 50 hertz’dir.

AC gücü veya Alternatif Akım, güç şebekelerinde bulunan elektrik türüdür. Güç şebekelerinin neden DC kullanmadığını sorabilirsiniz. Çünkü ülkenin her yerine uzun mesafelerin gücünü çok yüksek voltajlar kullanarak iletmek çok daha verimli. Bu, dirençtenn kaynaklanan kayıpların üstesinden gelir. Ve Alternatif Akım, DC’nin aksine, transformatörleri de kullanabilir. Bu, yerel bölgemize ulaştığında yüksek voltaj gücünün evlerimizde çok daha kullanışlı bir şeye indirilebileceği anlamına gelir.

Ve neden buna Alternatif Akım deniyor? Akımın yönü saniyede birçok kez değişir. Bu yön yukarıda bahsettiğimiz gibi frekans ile ölçülür ve saniyenin 1 / 50’sinde bir değişir. Bunu tanımlamak için hertz işini kullanıyoruz. Örneğin ABD’de frekans 60 hertz’dir, Türkiye’de ise 50 hertz’dir.

Elektrikli otomobillerde alternatif akım nerede kullanılır ?

Elektrikli otomobiller için alternatif akım iki türlü kullanılır. Bunlardan birincisi şarj istasyonlarında ikincisi ise elektrik motorlarında. Şarj istasyonları için AC kaynak kullanabiliriz. AC şarj cihazları yaklaşık 16 amper ile 63 amper arasındadır. Bu, 3.7kW hızda 43kW’a kadar şarj etmeye eşdeğerdir. AC şarj direkleri, şebekeden aldıkları gücü dönüştürmek için herhangi bir özel teknoloji gerektirmez, bu nedenle şarj cihazlarının üretimi genellikle daha ucuzdur. Ve genellikle tüketiciler için de ücretsiz kullanılabilirler. Ancak bataryalar DC olduğu için arada bir inverter kullanılması gerekir. AC akımın DC akıma dönüştürülüp bu şekilde bataryalarda depolanması gerekir.

Elektrik motorlarında ise kullanılan akım AC olarak biliniyor. AC akımı tekrardan elde etmek için bu kez de bataryalar ile elektrik motorları arasına inverter koymak gerekir. Bu sayede DC’den AC’ye bir akım dönüşümü sağlanır.

Sonuç olarak elektrik motoru ve şarj istasyonları alternatif akım ile çalışır ve elektrikli otomobiller için bu iki komponent çok önemli bir yapıya sahiptir. Bu iki parça olmadan aracın hareketi söz konusu bile olamaz.