Elektrikli Otomobiller İçin Bir Vitesli Şanzıman Nedir ?

Elektrikli Otomobiller İçin Bir Vitesli Şanzıman Nedir ?

15 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrik motoru kullanan araçlar için şanzıman kullanmak zorunlu değildir. Elektrik motorunun çalışma prensibi içten yanmalı motordan farklı olduğu için tek kademeli bir vites sistemi ile istenilen devir ve hıza ulaşılabilir.

Elektrik motorundan tekerlere güç aktarılırken çekiş, yani bir motorlu taşıtın hareketine ve hızına izin veren kuvvet, tahrik sisteminin dönüş hızına bağlıdır. Tahrik sisteminin hızı arttıkça, tekerleklere iletilen kuvvet – tork – değişebilir. Yanmalı motorlu bir araçta, tork motor devri ile birlikte artar ve sonra tekrar düşer. Ancak bir elektrikli tahrik sistemiyle maksimum tork hemen kullanılabilir ve geniş bir hız aralığında sabit kalır. Bu nedenle, hız eğrisi boyunca istenen hızı veya gerekli torku elde etmek için çok hızlı bir şanzımanın kullanılması kesinlikle gerekli değildir.

Hızlı şanzıman için Volkswagen firması maksimum 16.000 dev / dak hıza sahip elektrik motorları için iki kademeli, tek hızlı şanzıman ürettiğini duyurdu ve bu modeli yeni nesil elektrikli araçlarında kullanacağına dair bilgiler verdi.

APP310 e-sürücü ünitesi olarak adlandırılan bu ürün Volkswagen firması tarafından geliştirildi. Bu sürücü ile mevcut sürüş durumları tek bir şanzıman kademesi ile kullanılabilecek.

APP310 e-sürücü ünitesi sayesinde elektrik motor hızının tekerleklere aktarma (azaltma) oranı 10 kata çıkacak. Çok verimli çünkü yüksek verimli ve kompakt elektrik motoru 160 km / s (100 mph) hızda maksimum 16.000 rpm’ye ulaşabiliyor.

Bu nedenle Volkswagen ID’de 2 kademeli 1 vitesli şanzıman kullanılıyor. Otomobili ters çevirirken elektrikli tahrik sisteminin yönü basitçe tersine çevrilir. Diğer çeşitli bileşenlere ek olarak güç elektroniği bundan ve tahrik sisteminin güç özelliklerinden sorumludur. 150 kW maksimum güce ulaşmak için elektrikli tahrik ünitesi yüksek hızlarda dönmelidir. Yüksek seviyede tork sağlamak için 10x iletim oranı kullanılır. Yerden tasarruf etmek için vites kutusu, büyük bir tane yerine iki küçük dişli bulunan iki aşamalı bir tasarıma sahiptir. Sonuç olarak ID.3’teki elektrikli tahrik motoru, geniş bir hız aralığında sürekli olarak 310 Nm‘lik maksimum tork sağlar. 160 km / s maksimum hıza maksimum 16.000 rpm’de ulaşılır. 

APP 310 modüler elektrikli sürücü özellikleri;

  • 150 kW (200 PS) maksimum güç
  • 310 Nm maksimum tork
  • 16.000 dev / dak maksimum elektrik motor hızı
  • sabit mıknatıslı fırçasız makine
  • tek hızlı şanzıman (iki kademeli bir tasarım kullanarak iletim oranının 10 kat azaltılması)