Elektrikli Otomobiller İçin Enerji Yönetim Sistemi Nedir ?

Elektrikli Otomobiller İçin Enerji Yönetim Sistemi Nedir ?

21 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobillerde enerji yönetim sistemi hem şarj yönetimi hem de batarya kullanımı olmak üzere ikiye ayrılır. Bir elektrikli otomobilin uzun menziller gidebilmesi ve bataryasını verimli kullanabilmesi için optimum enerji tüketilmesini sağlayan bir enerji yönetim sistemi kullanılması gerekir.

Enerji yönetim sistemi araç çalışırken motorlar ve diğer sistemlerin tüketimini kontrol altına alan bir sistemdir. Ayrıca şarj yönetimi de bataryaların uygun şekilde şarj edilmesi için gerekli olan bir yönetimdir.

Honda firması e: PROGRESS yönetimi ile şarj işlemini daha da kolaylaştırıyor. Şarj yönetim sistemi olarak adlandırılan bu sistem başlangıçta İngiltere’de (Yaz 2020’den itibaren) daha sonra Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde kullanıcıların maliyetleri düşürmek üzere ev şarjını optimize etmek için akıllı şarj cihazı, akıllı esnek enerji tarifesi ve akıllı şarj kontrol sistemini birleştirecek.

Bu enerji yönetim sistemi ile elektrikli otomobiliniz şarj olurken sadece rüzgar, güneş ve hidroelektrik santrallerinden alınan enerji kullanılacak ve buna uygun sözleşmeler yapılacak.

Şarj işlemini kendi başına yöneten e: PROGRESS sistemi, Moixa ve Vattenfall adında iki firma tarafından geliştirildi. Moixa’nın GridShare ‘akıllı şarj’ sistemi sayesinde müşteriler akıllı telefon uygulamasıyla minimum şarj durumu için tercih ettikleri parametreleri belirleyebilirler. Elektrik temini Vattenfall tarafından, günün belirli bir saatinde sabit bir tarifeye göre daha düşük maliyetli enerji sunan esnek bir ‘kullanım süresi’ tarifesi ile sağlanacaktır.

32 amperlik bir şarj cihazı ile araç 4 saat içerisinde % 100 şarj noktasına ulaşacak ve CO2 azaltma hedeflerine ulaşılabilecektir.

Enerji yönetim sistemi ile ilgili Honda’dan başka birçok firma çalışmalarını sürdürmektedir. Umarız en kısa sürede çevreci şarj yönetim sistemleri hayatımıza entegre olur.