Elektrikli Otomobiller için Lastik Seçimi Nasıl Olmalı ?

Elektrikli Otomobiller için Lastik Seçimi Nasıl Olmalı ?

1 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için lastik seçimi de önemli bir durum çünkü lastik, aracın performansında, menzilinde ve güvenliğinde önemli rol oynar. Elektrikli otomobillerde genelde daha ince lastikler kullanılır. Bunun en önemli sebebi sürtünme kuvvetini azaltmak ve gerekli olan menzil değerini sağlamaktır.

Elektrikli otomobillerde de yaz, kış ve bahar ayları için farklı lastik kullanılabilir ancak dört mevsim lastikler daha ilgi çekici olabilir. Her mevsim lastik değiştirmek istemiyorsanız dört mevsim lastikleri tercih etmeniz gerekir. Bu makalemizde elektrikli otomobillerde kullanacağınız iki tip lastikten bahsedeceğiz.

1- Dört Mevsim Lastik

Dört mevsim lastikler, diğer araçlar gibi her mevsim değiştirmek ile zorunlu olduğunuz lastiklerdir. Elektrikli otomobiller için biraz daha ince üretilse de yine kullanım aralığı kısıtlıdır.

Genel olarak otomotiv endüstrisinde 7 derece kuralı vardır. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına inerse kışlık lastikler takılır. Eğer 7 derecenin üzerinde ise yazlık lastikler takılır.

Dört mevsim lastikler ile ilgili Crossmate ekibi hava sıcaklıkları 0, 2, 6, 10 ve 15 santigrat derece iken bir test gerçekleştirdiler. Bu test sırasında ve belirtilen sıcaklıklarda fren kuvvetini ölçtüler. Yazlık ve kışlık lastiklerin arasındaki farkı aşağıdaki videoda daha net olarak görebilirsiniz.

2- Havasız Dört Mevsim Lastikleri

Elektrikli otomobil teknolojisinin gelişmesi ile birlikte Michelin firması elektrikli otomobillere yönelik havasız lastiği kullanıcılara tanıttı. Bu havasız lastik dört mevsim olarak kullanılabiliyor.

Dünya çapında her yıl 200 milyon lastiğin patladığı gerçeğini okuyunca havasız lastiklerin hiç te mantıksız olmadığı ortaya çıkıyor. Michelin Uptis adı verilen bu lastik artık bu şekilde patlama derdine son veriyor.

Michelin Uptis ile birlikte artık elektrikli otomobilinizde sık sık lastik değişimi veya lastik kontrolü yapmak zorunda kalmayacaksınız. Sürtünme kuvvetinin havalı lastiğe göre daha düşük olması da menzil açısından önem arz ediyor.

Ayrıca her mevsim için de yeniden set lastik almanıza gerek kalmayacak. Geri dönüştürülebilir yapısı da çevreci olduğunun bir kanıtı. Michelin bu havasız lastikleri 2024 yılında kullanıcılara sunacak.

Michelin Uptis Faydaları

Michelin Uptis ile birlikte hem çevreye hem de aracınızın menziline önemli katkı sağlanacak. Faydaları sıralamak gerekirse;

  • Büyük filolara sahip olan şirketler içim maliyet düşümü sağlar.
  • Geri dönüştürülebilir yapısından dolayı hammadde maliyetinde önemli azalma meydana gelir.
  • Patlama riski ortadan kalktığı için daha güvenli bir yolculuk yapılır.
  • Düşük sürtünmeden dolayı menzile ekstra katkı sağlar.