Elektrikli Otomobiller için Şarj Giderleri Nasıl Azaltılır ?

Elektrikli Otomobiller için Şarj Giderleri Nasıl Azaltılır ?

27 Ocak 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobillerin günümüzde pazara hakim olmaya başlaması ile birlikte enerji maliyetleri de giderek artmaktadır. Özellikle gündüz yapılan şarj için giderler daha fazla artmaktadır. Peki bu maliyeti azaltmak için ne yapılması gerekir ? Bu sorunun cevabını iki farklı şekilde verebiliriz. İlk olarak gece şarjı ikinci olarak ta araç kiralama yönetimi.

Gece Şarjı Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Bir elektrikli otomobiliniz varsa şarj işlemini gece yapmanızı öneririz. Enerjinin birimi tarafınıza kwh cinsinden hesaplanır ve faturalandırılır. Dolayısıyla elektrikli otomobiliniz için ne kadar kWh şarj ederseniz o kadar bir elektrik faturası ödersiniz. Gündüz kWh başına mesken elektriği kullanıyorsanız kWh başına 0,7195 TL ödeme yapacaksınız. Gece şarj işlemi yaparsanız kWh başına 0,4498 TL ödeme yapacaksınız.

Bunu 100 kWh’lik bir batarya grubu üzerinden yapalım. Bir gece şarj için toplamda 44,98 TL ödeme yaparsınız, gündüz şarj için 71,95 TL ödeme yaparsınız. Aradaki fark ise 26,97 TL‘dir. Bir yıl boyunca her gün yapılan şarj işleminden sonra eğer sürekli gündüz şarj işlemi yaparsanız yaklaşık 9.844 TL fazladan ödeme yaparsınız.

Elektrikli Otomobil Kiralama Yöntemi

Enerji maliyetlerini azaltmak için araç paylaşım sisteminin yani kiralama yönteminin de gelişmesi gerekir. Örneğin sabah bir elektrikli araba kiraladınız ve akşam bırakacaksınız. Bunun için sadece elektrikli otomobil kiralama ücreti ödeyeceksiniz. Gün boyu kullandıktan sonra aracı teslim ettiğinizde sizden sadece 1 günlük maliyet alınacaktır. Elektrikli otomobiller her yerde şarj olabildiği için yakıt maliyeti size sorulmayacak.

Daha açık bir ifade ile benzinli veya dizel araba gibi yakıtı full verdik full isteriz olayı olmayacak. Bu yöntemin gelişmesi ile birlikte sürekli bir sirkülasyon olacak ve şarjdaki aracı alıp kullanıp geri getirip şarj işlemine teslim edeceksiniz.

Yurt dışında buna benzer birçok uygulama mevcut. Örnek olarak Electrify America ve Sacramento Belediye Hizmet Bölgesi (SMUD) tarafından geliştirilen Enerji Depolama Paylaşımı programı tam olarak bunu anlatıyor. Kiralama yöntemi ile enerji maliyetlerinden kurtulma ve elektrikli otomobile yönlendirme programı. Bu uygulama için firmalar 1,3 milyar dolarlık yatırım bile yaptı.

Umarız yukarıda saydığımız iki uygulamayı da ülkemizde görme fırsatı yakalayabiliriz.