Elektrikli Otomobiller ile Fosil Yakıtlı Araçların Kıyaslaması

Elektrikli Otomobiller ile Fosil Yakıtlı Araçların Kıyaslaması

15 Ağustos 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil teknolojisinin gelişmesi ile birlikte günümüzde kullanmakta olduğumuz içten yanmalı motorlu araçların kıyaslamaları artmaya başladı. Gerek çevreci özelliği bakımından gerekse tüketimi bakımından birçok kıyas yapılmaktadır. Peki elektrikli otomobiller, içten yanmalı otomobillere göre daha mı yeşil dostu bir ulaşım aracı ? Bu konuya değinmeye çalışacağız.

Ülkelerin çoğu gelecek için sıfır karbon içeren yakıtları benimseme çabası içerisinde. Bu ülkelerden en önemlisi İngiltere oldu. 2030 yılında içten yanmalı motorlu araçlara yasak getiren hükümet, elektrikli araçlara teşviki artırdı. Pil teknolojisinin gelişmesi ile birlikte de özellikle Londra dahil olmak üzere birçok kentte elektrikli araç sayısında artış görüldü.

Yakın zamanda yapılan bir ICCT çalışması, ortalama Avrupa elektriğini kullanan tipik bir elektrikli otomobilin en verimli içten yanmalı motorlu taşıtla karşılaştırıldığında yaşam döngüsü boyunca neredeyse % 30 daha temiz olduğunu keşfetti. Norveç veya Fransa gibi çok düşük karbonlu elektriğe sahip pazarlarda elektrikli araçların % 60’tan daha temiz olduğu söyleniyor.

Bu temizlik tabi ki karbon ayak izleri anlamına geliyor. Dünyada insanlar karbon ayak izleri ile biliniyor. ThEVox Network adlı youtube kanalı bu konu hakkında bir araştırma yaptı. Elektrikli otomobillerin ne kadar çevreci olduğuna dair yeni bir video çektiler ve kullanıcılara sundular. Aşağıdaki videoyu izleyerek bir elektrikli otomobilin ne kadar yeşil olduğunu anlayabilirsiniz.