Elektrikli Otomobiller Yol İşaretlerini Değiştirecek Mi ?

Elektrikli Otomobiller Yol İşaretlerini Değiştirecek Mi ?

20 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobillerin hayatımıza girmesi ile birlikte artık yeni terimlere aşina olmaya başladık. Bu terimlerin bazıları şunlardır; elektrik motoru, bataryalar, batarya paketleri, batarya kapasitesi, şarj istasyonu, menzil vs. Bu terimlerin ilerleyen zamanlarda da artık trafik işaret ve levhalarında kullanılıp kullanılmayacağı merak konusu oldu.

Karayolunda giderken genel olarak hız ve yol işaretlerini görürsünüz. Bununla birlikte eğer otobandaysanız yakıt almak için petrol simgesi görürsünüz. Bu simgeler üzerinde yeni çağda artık bazı değişiklikler olacağından eminiz. Şimdi bu değişiklikleri sizler için sıralayalım.

GENEL ŞARJ ETME İÇİN İNTERAKTİF İŞARETLER

Karayolunda ilerlerken şarj etme isteğiniz meydana geldiğinde en yakın şarj istasyonu ararsınız. Petrol istasyonları simgesi yerine artık şarj istasyonu simgesi kullanılmaya başlayacak.

Yukarıda görülebileceği gibi tabela üzerinde bir priz ve yıldırım işareti mevcut. Bu simge gelişen elektrikli araç teknolojisi ile birlikte artık karayolu tabelalarında aktif olarak görülebilecek.

ACİL ŞARJ İSTASYON İŞARETLERİ

Yolda ilerlerken çok acil aracınızı şarj etme isteği doğabilir. Bu nedenden ötürü hızlı şarj noktaları tabelalara yansıyacaktır.

Acil şarj noktası iki anlama gelebilir. Birincisi sıkıntılı bir şarjınız varsa bu noktalarda şarj işlemi yapabilirsiniz. İkinci olarak vaktiniz yoksa bu alanlar genelde hızlı şarj noktası olacak ve kısa sürede aracınızı şarj edebileceksiniz.

KABLOSUZ ŞARJ ŞERİTLERİ İÇİN İŞARETLER

İlerleyen süreçlerde yollarda kablosuz şarj teknolojisi uygulanmaya başladığında tabelalarda bu duruma göre revize edilecektir.

Yukarıdaki tabelada bir yol, araç ve şarj cihazı simgeleri bulunmaktadır. Bu semboller bir kablosuz şarj noktasından geçtiğinizi simgeleyecek.

ARAÇTAN ARACA (V2V) İLETİŞİM BÖLGELERİ İÇİN İŞARETLER 

Bu işaretler henüz pilot aşamada olan bazı yerleşim yerleri için geçerli. Araçtan araca şarj işleminin yapıldığı noktalar için aşağıdaki semboller gösterilecek.

Sembole bakıldığında yanyana iki elektrikli otomobil ve manyetik alanı ifade eden bir çember yer almaktadır. Bu işaretler gelecekte daha yaygın bir hale gelecektir.

YALNIZCA OTONOM TESLİMAT ARAÇLARI İÇİN TABELA

Geleceğin prototip şehirleri inşa edilirken otonom araçlardan da bahsedilir. Gelecek yüzyıl içerisinde otonom teslimatlar elektrikli araçlar ile yapılacak. Bu yüzden bazı yol tabelalarının değiştirilmesi gerekecek.

Yukarıdaki tabela incelendiğinde bir kamyon, wireless sembolü ile görülebilir. Bu tabela göründüğünde, bu yerleşim yerinde otonom teslimatın olduğu anlaşılacaktır.

SONUÇ

Bu yol işaretlerinin bazılarının arkasındaki teknoloji varsayımsal olarak sizlere sunuluyor ancak nihai amaç aynı – sürüşü herkes için daha kolay ve daha güvenli hale getirmek. Belki yakın gelecekte belki de uzak gelecekte bu semboller hayatımıza girecektir.