Elektrikli Otomobillerde Güç Sistemi Maliyeti Ne Kadar ?

Elektrikli Otomobillerde Güç Sistemi Maliyeti Ne Kadar ?

9 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil teknolojisinde hiç şüphesiz itme sistemi önemli bir yere sahip. İtme sistemi olmadan bir aracın hareket edemeyeceğini bilmemiz gerekir. Peki bu güç sisteminin bir elektrikli araçtaki maliyeti ne olabilir ? Bu sorunun cevabını makalemizde inceleyeceğiz. İlk olarak güç sistemi hakkında temel bilgilere ulaşalım.

Güç Sistemi Nedir ?

Güç Sistemi (itme sistemi) elektrikli otomobillerde hareketi sağlayan mekanik ve elektronik kısımların tamamına verilen addır. Bu sistemde bataryalarda tekere kadar birçok parça görev alır.

Güç sistemi başlıca şu parçalardan oluşmaktadır.

  • Bataryalar
  • DC/DC Converter
  • İnverter
  • Elektrik Motoru
  • Aktarma Organları

Bataryalar gerekli olan enerjinin depolandığı yerdir. Elektrikli otomobil üzerinde çok sayıda kullanılabilir. İnverter ise eğer AC elektrik motoru kullanıyorsanız DC batarya gerilimini çevirmede kullanılır. DC/DC converter batarya geriliminin 12V ana aküye çevrilmesini sağlar.

Elektrik motoru ise itme kuvvetinde görev alır ve aktarma organları bu itme kuvvetini tekere aktarmada görev yapar.

Güç Sistemi Maliyeti Ne Kadar ?

Güç sistemi yukarıda da sıraladığımız gibi elektrikli aracın en önemli parçalarını oluşturur. Dolayısıyla maliyet olarak aracın tamamına yakını diyebiliriz. Autoline After Hours tarafından hazırlanan bir raporda Aracın tüm parçalarının maliyetleri ayrıntılı grafik olarak gösterilmiştir.

Yukarıdaki grafiği yorumlarsak iç dizayn maliyeti elektrikli otomobilde %9 iken içten yanmalı motorlu (ICE) araçlarda %24 bir maliyete sahip.

Araç gövdesi maliyetinde de elektrikli otomobil biraz daha avantajlı. Soğutma sistemi bakımından bir yanma odası olmadığı için yine maliyette aşağıda kalıyor. Şasi maliyeti olarak daha hafif ve güvenilir malzeme kullanıldığı için yine daha az maliyetten söz edilebilir.

Güç sistemi yapısına baktığımızda ICE araçlar 100 yılı aşkın süredir aynı teknoloji ile devam ediyorlar. Dolayısıyla güç sisteminde daha az maliyetli yapılar ortaya çıkıyor ancak elektrikli otomobil teknolojisi yeni olduğu için güç sistemi maliyetin büyük çoğunluğunu alıyor.

Elektrikli otomobilde maliyetin %51 oranı güç sistemine giderken ICE araçlarda maliyetin %18 oranı güç sisteminde kullanılıyor. Bu durum gelecek yıllarda daha da yakın olacaktır diye düşünüyoruz.