Elektrikli Otomobillerde Isı Pompası Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Elektrikli Otomobillerde Isı Pompası Nedir ? Nasıl Çalışır ?

9 Ekim 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için heat pump terimi yanı ısı pompası terimi yaygınlaşmaya başladı. Kışın ısıtma anında devreye giren bu sistem konforunuzu sağlıyor ancak menzil ile ilgili endişelerin artmasını sağlıyor. Çünkü ısıtma sistemi bataryada bulunan gücü kullanan bir sistem ve bu da doluluk kapasitenizi azaltan bir etken. Ancak ne kadar azaltıyor ? Verimi nedir ? Diğer ısıtma sistemlerine göre ne durumda ? Peki elektrikli otomobillerde ısı pompası nedir ve gerçekten ihtiyaç var mı buna bir bakalım.

Elektrikli otomobillerde ısı pompası (heat pump) nedir?

Temelde bir buzdolabı… ama tam tersi! Bir buzdolabında, ünitenin arkasındaki ekipman, buzdolabının içindeki ısıyı alır ve odaya verir. Elektrikli otomobiller açısından baktığımızda dışarıdan ısıyı alıp kabine getirmek istiyoruz, böylece ısınmış oluruz. Ancak bu ısıyı sadece arabanın dışından almak zorunda değiliz… Bunu motor veya elektronik gibi aracın diğer parçaları tarafından boşa harcanacak ısıyı yakalayabiliriz.

Peki bir ısı pompası çalışırken ne olur? Bu teknik kısım ama 30 saniye harcamaya değer. Soğutucu akışkan, sıcak pil gibi bir kaynaktan ısıyı emer ve sıvıdan gaza dönüşür. Bu gaz daha sonra sıkıştırılır ve bu da onu daha da ısıtır. Bu ısı daha sonra sizi ısıtmak için aracınızın kabinine aktarılır. Ve ısı kabine aktarılırken soğur ve ikincil bir ısı alışverişinde tekrar sıvıya yoğunlaşır. Yeterli ısı alındıktan sonra sıvı, basıncı tahliye etmek için bir genleşme valfinden geçer. Oradan tekrar aynı süreçten geçer.

Bir ısı pompasının faydaları

Isı pompalarının nasıl çalıştığını gördük ama ne anlamı var? Isı pompalarının artan verimliliğine zaten değinmiştik. Bu, daha az enerji kullandıkları anlamına gelir. Yani bunun iki ana faydası var. Birincisi, bize para kazandırmasıdır. En büyük fayda menzil sorununu ortadan kaldırmasıdır. Isı pompalarının verimliliğine biraz değinmek gerekirse, bir ısı pompası yaklaşık %300 verimlidir. Bu, ürettiği her 3 kWh ısı için yalnızca 1 kWh pil kullandığı anlamına gelir.

Isı Pompası Olan Bazı Arabalar

Örneğin Tesla, Model Y’de bir ısı pompasını piyasaya sürdü. O zamandan beri, serilerindeki diğer arabalara da sokmaya başladılar. Bu hoş bir eklentidir ve bir arabaya 100.000 $’dan fazla harcama yaptığınızda, bunun çok değerli bir ilavesi olacağını düşünmek istersiniz.

Isı pompasının isteğe bağlı bir ekstra olduğu, yakında çıkacak olan Audi Q4e-tron giriş seviyesi modelinin başka bir örneğini alın. Bu nedenle, bir elektrikli otomobil satın almayı düşünüyorsanız, bir ısı pompasının dahil olup olmadığını görmek için ayrıntılı teknik özellikleri kontrol etmeye kesinlikle değer.

Farklı Ülkelerin Talepleri

Bir elektrikli otomobilin ısıtma ve soğutma konusundaki farklı talepleri hakkında hızlıca analiz yapalım. Örneğin, Güney İngiltere’de yaşadığımızı varsayalım ve bu yerde çok ılıman bir iklime sahibiz. Yazın sıcaklığın 30C’ye ulaşabileceği birkaç gün, kışın ise yılda birkaç gün kar yağabilir. Bu nedenle, elektrikli otomobilin ısıtma ve soğutması ile ilgili talepler oldukça az.

Ancak Norveç’te veya Kuzeydoğu ABD’de yaşayan biriyle konuşursanız, kışın çok fazla ısınmaya ihtiyaçları vardır. Bir kış sabahı arabalarını kardan kazmaları ve eksi 20C’de işe gitmeleri gerekebilir.

Isı Pompasına mı ihtiyacınız var?

Peki bir ısı pompasına ihtiyacınız var mı? Hepimizin bu kadar farklı talepleri olduğu için gerçekten söylemem imkansız. Ama gerçekten soğuk bir yerde yaşıyorsanız evet, muhtemelen bir tane almak isteyeceksiniz!

Yapılacak en iyi şey, ne tür bir sürüş yaptığınızı ve yaşadığınız iklimi düşünmektir. Soğuk bir kış sabahı uyandığınızda arabanız buz içinde ise ısı pompasına ihtiyacınız vardır demektir. Ve ısı pompalı bir araç satın almalısınız.