Elektrikli Otomobillerde Kobalt Pil Kullanımı

Elektrikli Otomobillerde Kobalt Pil Kullanımı

20 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için batarya önemli bir komponenttir. Çekiş taraında etkin bir konumda olan bataryalar enerji depolanmasından sorumludur. Farklı kimyaya ve farklı kapasiteye sahip olan bataryalar elektrik otomobillerin menzilini belirlemede en önemli faktördür.

Gelişen elektrikli otomobil pazarı ile birlikte firmalar birçok batarya tipi test etmeye başladı. Öncelikle Lityum Demir Fosfat bataryaların dünyada en çok kullanılan pil tipi olduğunu belirtmek gerekir. Bazı firmalar nikel metal hidrit, nikel kadminyum, kobalt oksit ve lityum sülfür batarya üretimi ve kullanımı konusunda da çalışmalarını sürdürmektedir.

Elektrikli otomobillerde kullanılan kobalt bataryalar son zamanlarda artış göstermeye başladı. xEV (Hibrit, plug-in hibrit ve bataryalı) olarak adlandırılan elektrikli otomobil sektöründe, batarya üretim faaliyetinden sorumlu beş üretici toplamda piyasanın % 78 oranında kobalt batarya ihtiyacını karşılamaktadır.

2019 yılında 14.400 ton kobalt bu firmalar tarafından kullanıldı ve yeni bir rekor kırıldı. Kobalt kullanımını en pahalı içeriklerden biri olduğu için kobalt kullanımını en aza indirmeye çalışan pil üreticilerine rağmen bu beş üretici üretimlerine devam etmektedir. Hangi pil üreticisinin ne kadar kobalt ürettiğini aşağıda sunuyoruz.

Kobalt Pil Üreten Firmalar Hangileri ?

  • CATL: % 21 (3.000 tondan fazla)
  • LG Chem : % 20 (yaklaşık 2.900 ton)
  • Panasonic : % 17 (2.400 tondan fazla)
  • BYD : % 11 (yaklaşık 1.600 ton)
  • Samsung SDI : % 9 (yaklaşık 1.300 ton)

Kobalt piller elektrikli otomobiller için yüksek verim ve uzun menzil vaat eden bir pil tipidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kobalt üzerinde yapılan çalışmalar iyice artış gösterdi. Firmaların önümüzdeki yıllardan en önemli pil kimyası olarak kobalt bataryaları kullanabilecekleri ön görülüyor.