Elektrikli Otomobillerdeki Direksiyon Sistemi Çeşitleri

Elektrikli Otomobillerdeki Direksiyon Sistemi Çeşitleri

23 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Direksiyon sistemi denilince akla ilk olarak bir direksiyon simidi ve kullanıcının sadece istediği yöne dönmesini sağlayan bir parça gelir. Ancak elektrikli otomobiller için bu pek te öyle değildir. Birbirinden farklı kullanımı ile birçok direksiyon sistemi kullanılmaktadır. Bu direksiyon sistemleri hidrolik ve elektrikli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu yazımızda her iki direksiyon sistemini ve elektrikli araçlarda yaygın olarak kullanılanları aktarmaya çalışacağız. Arasındaki farkları ise kıyaslamalı olarak anlatacağız.

Hidrolik direksiyon sistemi nedir ?

Hidrolik direksiyon sistemi, aslında sadece kol kuvvetine bağlı olan ve çok az da pompa kuvvetinin etkili olduğu bir sistemdir. Burada önemli olan hidrolik yağın basınç kuvveti ile aktarma organlarının tekerlere yön vermesidir. Hidrolik sıvı olarak nitelendirilen yağ ise ATF yağı olarak bilinmektedir. Yeni nesil binek araçlarda hidrolik direksiyon giderek yerini elektrikli direksiyon sistemine bırakmaktadır. Hidrolik direksiyon sistemi, hem “pinyon kremayer dişli kutusuna” hem de “sonsuz vida bilyeli tip dişli kutusuna” uygulanabilir. Burada temel olarak hidrolik pinyon kremayer direksiyon sistemi temel alınacaktır.

Hidrolik Direksiyon Sisteminin Parçaları

• Direksiyon simidi
• Direksiyon mili ve kolonu
• Hidrolik Valf ünitesi (direksiyon mili ve pinyon dişli arasında)
• Direksiyon dişli kutusu
• Hidrolik silindir
• Hidrolik pompa
• Hidrolik yağ kutusu (rezervuar)
• Bağlantı boruları ve hortumları

Hidrolik Direksiyon Sisteminin Çalışma Prensibi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi burada önemli olan bir kuvvet ve basınç ilişkisidir. Hidrolik basınçtan elde edilen kuvvet, direksiyon çevrildiğinde uygulana kuvvete ilave bir kuvvet olarak katkı sağlar. Sistemi tek başına çalıştırmaz, bu sebeple “yardımcı sistemdir”. Sistemdeki hidrolik basınç, direksiyon kutusundaki hidrolik silindir içerisindeki çift yönlü piston sayesinde, itme kuvvetine dönüştürülerek, direksiyonun döndürülmesine ilave bir kuvvet sağlar, direksiyon simidi yumuşarken, tekerleklere etki eden yönlendirme kuvveti artmış olur.
Hidrolik basıncın büyük kısmı pompa üzerinde oluşturulur ve hidrolik yağ hatlarına bu basınç iletilir. Basınç iletildikten sonra ise tekerin sağa ve sola dönüşü gerçekleşir. Hidrolik sistem “pascal prensibi” ne göre çalışır. F=P.A formülüne göre, kuvvetin artması için basıncın veya piston yüzey alanının artması gerekir. Sistemin ürettiği kuvvet, hidrolik basıncın miktarına bağlıdır, yüksek basınç; silindir içerisindeki pistonda daha fazla kuvvet oluşmasını sağlar, böylece tekerleklere etki eden kuvvet artarken, direksiyon daha da yumuşar. (F: kuvvet: Newton, P:basınç:Pascal, A:piston yüzey alan:m2)

Elektrikli direksiyon sistemi nedir ?

Elektrikli direksiyon sistemi, benzer mantıkta hidrolik yağın artık bir elektrik motoru ile basınç oluşturulması görevinde çalışır. Burada önemli olan elektrik motorunun nasıl kullanıldığıdır. Elektrik motoru bir inverter yardımı ile çalışır. İnverter beslemesi ya yüksek gerilim de ya da 12 Volt ana aküden sağlanır. 12 Volt ana aküden sağlanır ise araç durduğu anda da direksiyon sistemi çalışabilir. Ancak yüksek gerilimden sağlanır ise bir elektrikli otomobilin yüksek gerilim bağlantısı kesildiğinde direksiyon sistemi de çalışmaz. Burada önemli olan hangi tasarıma karar verileceğidir.
Elektrikli direksiyon sistemi kol kuvvetini minimum seviyede tutar ve parmağınızla direksiyonu çevirebilirsiniz. Yeni nesil elektrikli araçlarda en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

Elektrikli Direksiyon Sisteminin Avantajları Nelerdir?

• Daha düşük yakıt tüketimi,
• Daha az parça (yağ, pompa, hortum, valf, silindir vb.),
• Daha basit yapı, daha hafif ve daha az yer kaplar (kompakt yapı),
• Daha fazla konfor ve daha iyi sürüş güvenliği