Elektrikli Otomobillerin En Çok Satıldığı Ülkeler Hangileri ?

Elektrikli Otomobillerin En Çok Satıldığı Ülkeler Hangileri ?

26 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil teknolojisi ile birlikte ülkeler dönüşüm planlarını şimdiden yapmaya başladı. Birçok ülke dizel ve benzinli araçları gelecekte yasaklarken birçoğu da elektrikli otomobil üretimini hızlandırmaya çalışmaktadır. 2019 yılında elektrikli otomobil satışlarında patlama yaşandı ve yaklaşık 4 milyon elektrikli otomobil tüm dünyada satıldı.

2010 yılı ile başlayan elektrikli otomobil devrimi ülkeleri hem çevreci hem de daha az maliyet bakımından cezbetti. Kullanıcılar ise daha uzun menzil ve daha az maliyet seçeneğini gördükleri zaman elektrikli otomobile yönelmeye başladı. Peki hangi ülkelerde bu yönelim daha fazla oldu. Şimdi sizlere hangi ülkeler elektrikli otomobil devrimine en fazla adapte oldu bu listeyi sunacağız.

10 – Almanya

Almanya’da elektrikli otomobil devrimi ile birlikte plug-in hibrit otomobil segmenti canlanmaya başladı. BMW, Audi ve Mercedes tarafından geliştirilen bu araçlar Almanya’nın en çok elektrikli otomobil devrimine adapte olan 10.ülkesi olma konumuna getirdi.

2019 yılında Almanya’da elektrikli otomobil üretimi % 50 artış göstererek 300.000 adet rakamına ulaştı.

9 – Fransa

Fransa, Renault Kango ZE ile birlikte ve Renault Zoe ile birlikte elektrikli otomobil sektörüne geçiş yapan ülkeler arasında yer aldı. Ayrıca panelvan tipi elektrikli otomobilleri ile de satış rekorlarına imza attı.

Koronavirüsün yaşamı etkilemesinden önce Peugeot-Citroen, toplamda % 11’lik bir pazar payına sahip olan elektrikli otomobil satışı gerçekleştirdi.

8,7 – İzlanda ve İngiltere

İzlanda elektrikli otomobil sektörüne çok hızlı adapte oldu ve %20 pazar payı ile elektrikli otomobilleri hayatına aldı. Yani her 5 otomobilden biri elektrikli araç oldu.

İngiltere ise Brexit’e rağmen İzlanda’dan sadece % 3 daha az bir satış oranına sahip oldu. % 17 oranında bir pazar payı ile 8.sırayı elinde tutuyor.

6- Güney Kore

Kore, 2019 yılında hızlı çıkış yakalasa da koronavirüs ile birlikte bir çöküş içerisine girdi. Koreli otomobil üreticileri toplamda 95.000 olan elektrikli otomobil üretimini 130.000 adete yükseltti ancak tüketim oranı biraz daha azaldı. Yani üretilen otomobillerin hepsi satılmadı. Yine de Güney Kore listemizin 6.sırasında yer aldı.

5- ABD

Amerika’da önemli bir üretici olan Tesla, ülkenin kalkınmasında ve elektrikli otomobil sektörünün benimsenmesinde öncü durumda. Birçok ülkede satış rakamları bakımından listenin en başında yer alana Tesla, bu başarısı ile Amerika’nın listede 5.sırada olmasına sebep oldu.

4- İsveç

Fransa’ya benzer şekilde İsveç, oldukça yüksek pazar payına sahip olmakla birlikte,% 7,2’den % 10,2’ye yükselen satış grafiği ile oldukça istikrarlı bir performans sergilemektedir. 

Yerel firma olan Volvo ile birlikte PHEV sektöründe etkin konumda olan İsveç için BEV sektöründe de ataklar bekliyoruz.

3- Hollanda

Hollanda toplamda 54 puan ile birlikte 3.sırada yer aldı. Birçok otomobil üreticisinin tüketim noktası olan Hollanda nüfusu ile birlikte ve çevreci anlaşı ile birlikte en çok elektrikli araç devrimini benimseyen ülkelerin başında yer alıyor.

Hollanda, sadece 23.000 adet elektrikli otomobi satışını Aralık 2019’da gerçekleştirdi. Bu da dünya çapında büyük bir başarı anlamına gelmektedir.

2- Norveç

Norveç’te binek elektrikli otomobiller, ülkedeki otomobillerin % 50 oranını oluşturuyor. Bir ülke için bu hiç te azımsanmayacak bir rakam. Tesla Model 3 ve diğer e-bus çözümleri ile ülkede elektrikli sektör adeta benimsenmiş durumda.

1- Çin

2019 yılında 380 bin adet ve 2019 yılında 630 bin adet elektrikli otomobil satışı ile Çin, listenin en başında yer almayı başardı. Ülke nüfüsunun fazla olması ve elektrikli otomobil üreticisinin fazla olması ile birlikte en çok elektrikli otomobil satışı yapılan ülke konumuna geldi.

Yukarıda sizlere elektrikli araç sektörüne en çok adapte olan ülkeleri sıraladık. 2019 yılı için geçerli olan bu sıralamanın daha önceki yıllar için de sıralama durumunu aşağıda dunuyoruz.