Elektrikli Otomobillerin Motor Gücü Ne Kadar ?

Elektrikli Otomobillerin Motor Gücü Ne Kadar ?

3 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller, itme gücünü elektrik motorlarından alır. İçten yanmalı motorun yerine elektrik motorunun yerleştirildiğini düşünürseniz aynı görevi yerine getiriyor.

Elektrik motoru, içten yanmalı motora göre birçok avantaja sahip. Bunların en önemlisi verimdir. İçten yanmalı motor maksimum % 87 verime sahipken bir elektrik motoru en az % 95 verimle çalışır. Aynı zamanda içten yanmalı motorlu araçlarda birçok mekanik parça vardır. Bu mekanik parçalar verim kaybını tetikler.

Peki elektrikli otomobillerin elektrik motoru gücü ne kadardır ? Bu makalemizde açıklamaya çalışacağız.

Elektrikli araçların tamamı için xEV terimi kullanacağız. xEV tipi bataryalı, hibrit ve plug-in hibritler için geçerli olacaktır.

Adamas İstihbarat’a göre elektrikli tahrik ünitesinin ortalama tepe gücü Eylül 2019’da 112.1 kW olarak hesaplandı. Bu rakam bir önceki yıla göre % 4 daha fazla. Dünya’da en yüksek motor gücüne sahip olan ülke Norveç oldu. 188 kW motor gücüne sahip olan elektrikli araçlar en popüler listeye girmiş durumda.

En düşük elektrikli araç motoru da hibrit otomobillere ait ve ortalama 62.2 kW güce eşdeğerdir. Son yıllarda yapılan analizlere göre elektrik motorlarının gücü 100 kW değerini aşmış durumda aynı zamanda bu elektrik motorlarının kalıcı mıknatıslı senkron motorlar (PMSM’ler) veya asenkron motorlar olduğunu gösteriyor.

Dünya’daki tüm elektrik motorları baz alındığında ortalama olarak 112 kW‘lık bir motor gücü olduğu analiz ediliyor. Tesla’dan Hyundai’ye kadar tüm elektrikli otomobiller bu hesaba katıldı ve ortalama bir değer hesaplandı.