Elektrikli Scooter Nedir ve Nasıl Kullanılır

Elektrikli Scooter Nedir ve Nasıl Kullanılır

9 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Şehir merkezlerinde sessiz bir ulaşımı sağlamak için günümüzde artık elektrikli scooter kavramı kullanılmaktadır. Bu cihazlar hem hızlı ulaşımı sağlıyor hem de karayoluna çıkma gereksinimi duymadan bisiklet yolunda scooterlarınızı kullanmanıza olanak sağlıyor.

Elektrikli Scooter bir mikro hareketlilik devriminin parçası olacak

Elektrikli Scooter’lar otobüsten daha ucuz, bisikletten daha kullanışlı ve yürümekten daha az efor harcatan bir yapıya sahip ve tümü Paris’ten Portland’a şehirlerin milyonlarca sakini sosyal açıdan sorumlu bir şekilde taşımasına yardımcı olmak için tasarlanmış, genişleyen ulaşım seçeneklerine faydalı bir katkı haline geldi.

E-scooter‘lar, 500 kg’dan daha hafif, pille çalışan, kamu hizmetine dayalı ulaşım çözümlerini destekleyen ‘mikromobilite’ adı verilen çok daha büyük bir hareketin parçası olarak kabul edilir. Avrupa’da otomobil yolculuklarının %50 oranının 5 km çevresinde gerçekleştiği baz alındığında Elektrikli Scooter‘lar bu ulaşıma bir çözüm olabilir.

Use of scooter as a means of transportation on the street.

Büyük bir iş

Elektrikli scooter sektörü birçok firma tarafından genişletilmeye başladı. San Francisco başlangıç ​​şirketi Lime, üretimi tamamladığı scooterlar ile birlkte işletmeye başlamasının ilk iki yılında 100.000.000 sürüşü tamamladı. Yani bu pazar milyar dolarlık bir sektörün habercisi olacak.

Dünyanın dört bir yanındaki şehirler, akıllı telefon tabanlı e-scooter hizmetlerini, sakinleri için sözde ‘son mil’ bilmecesinde uygun fiyatlı ve kullanıcı dostu bir çözüm buluyor. Uygulamayı indirin, kilidini açmak için telefonunuzu scooter’ın QR koduna doğrultun ve çoğu zaman 25 km ile sınırlı olan dakika başı kiralama özgürlüğüyle gezinin.

Araba üreticileri bile iş başında

Özellikle SEAT firması bu alanda varlığını sürdürüyor. Bu sektörde satış rekorlarını elde etmek üzere. SEAT EXS, ilk olarak 2018’de sunulan ve İspanya’da 10.000 adet satmış olan bir elektrikli scooter markası oldu. Diğer firmalarında girişimlerinin olduğnu biliyoruz.

Popülerlik artabilir

Dünya yavaş yavaş yeni bir normale dönerken, E-scooter’ların popüleritesi artabilir. Toplu taşıma gibi alanların finansmanı koronavirüs döneminde darbe almış olabilir ancak hükümetler yine de bisiklet şeritlerinin getirilmesi gibi politika değişiklikleri ile temiz ulaşıma geçişi teşvik etmeye isteklidir. Yolcular sosyal mesafeyi korumaya ve öngörülebilir gelecekte toplu taşımadan kaçınmaya istekli olurlarsa, belki de özel sektöre ait bisikletler ve e-scooterlar daha temiz, daha yeşil bir ulaşım ekonomisi geliştirmek için bir çözüm sağlayabilir.