Elektrikli Skoda Enyaq SUV Olarak Sunulacak

Elektrikli Skoda Enyaq SUV Olarak Sunulacak

6 Ağustos 2020 0 Yazar: emre ekici

Skoda firması elektrikli otomobiller için yatırım faaliyetlerini hızlandırdı. İlk olarak plug-in hibrit elektrikli otomobil segmentine adım atan firma Skoda IV adı ile hem octavia hem de superb için hibrit seçeneğini sunmuştu. Türkiye’de henüz Skoda’nın elektrikli bir aracını göremedik ancak diğer ülkelere dağıtıma başladı.

Firma kısa süre önce duyurduğu tamamen elektrikli SUV modeli olan Skoda Enyaq‘ı kısa süre içerisinde kullanıcılara sunacak. Yakın zamanda elimize geçen casus fotolar ile aracın gerçekten SUV tipinde olduğunu anlayabiliyoruz. Firma kamuflaj için bir içten yanmalı motorlu araç görünümü vermeye çalışmış ancak başarılı olamamış.


Skoda Enyaq, arkadan çekişli olarak sunulacak ve IV segmentinde yer alacak. Aracın konfor özelliklerini incelersek İieride, araç içinden geçen bir şaft tüneli olmadığı için yolcular geniş bir iç mekana sahip olacaklar. Ayrıca markanın mevcut iç tasarımından da farklı olacak. Çok seviyeli bir gösterge paneli ve büyük olasılıkla medya, HVAC ve diğer çeşitli araç kontrollerini barındıracak geniş bir merkezi ekranla minimalist bir görünüme doğru ilerleyecek.

Firma bu aracı tek motorlu ve iki motorlu seçeneği ile kullanıcılara sunacak. İki motorlu model 302 beygir gücüne (225 kilowatt) kadar üretim yapabilir. Bununla birlikte en fazla menzili arayanlar muhtemelen tek motorlu modele doğru yönelecekler. Söylentilere göre bu araç tek motorlu versiyonunda 500 km menzile sahip olacak.

Firma Enyaq üretimine bu yıl başlayacak ve 2021 yılı itibari ile kullanıcılara sunmaya başlayacak. Bu araç Skoda’nın iV alt markası altında 2022 sonuna kadar başlatmayı planladığı en az 10 yeni elektrikli modelden biri olacak.