Elektrikli Spor Otomobiller İçin Tasarlanan Yeni Lastik

Elektrikli Spor Otomobiller İçin Tasarlanan Yeni Lastik

19 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için en önemli faktör menzildir. Menzil sorunu elektrikli otomobillerin ilk üretildiği zamandan beri devam etmektedir. Bu menzil sorununu aşmanın birçok yolu günümüzde bulundu. Bunlardan bazıları batarya kapasitesini artırmak, ağırlığı azalmak, motor verimini artırmak, batarya yönetim sistemi verimini artırmak veya lastik tipini değiştirmek.

Elektrikli otomobiller için batarya kapasitesini artırmak menzil için bir çözüm olabilir ancak ağırlık faktörü ile birlikte menzil belirli bir yere kadar artacak ve daha sonra azalmaya başlayacak. Bunun yerine batarya verimi ve kg başına verim artırılarak daha da çok menzil sağlanmaya çalışılmaktadır.

Ağırlık azaltma faktörü ise yine belirli bir yere kadar geçerli olacak çünkü güvenlik faktörü söz konusu olduğunda sağlam malzemeler kullanmak zorundasınız. Bu da bir nebze de olsa ağırlık faktörünü aşağı çekemeyeceğiniz anlamına geliyor.

Motor verimini artırmak ise yine yüzdelik seviyelerde menzili etki eder ancak daha fazlasını bekleyemezsiniz. Günümüz elektrik motorları yüksek verimde çalışmaktadır. %98 verimde çalışan bu motorların verimini daha da artırmak sadece bir kaç km menzil kazandıracaktır.

Ancak lastik konusunda henüz çalışmalar yeni başlamıştır. Lastik ebatları, kullanılan malzemeler elektrikli araçların menzillerini artırmak için önemli bir konudur. Bu konu üzerinde çalışan Michelin firması da elektrikli spor otomobiller için yeni bir lastik tipini kullanıcılara tanıttı. Bu lastik, elektrikli araçları verimli tutmayı ve aynı zamanda spor arabaların ihtiyaç duyduğu yol tutuşunu sağlamayı hedefliyor.

Michelin, spor elektrikli otomobiller için tasarladığı Pilot Sport EV adlı bu lastiğinde uzun menziller ön görüyor. Bu lastik geliştirilirken, lastik tedarikçisi olduğu Formula E teknolojisinden faydalanılmıştır. Uzun yıllardır Formula E yarışlarına lastik tedarik eden Michelin burada çok fazla tecrübeye ve dataya sahiptir. Peki bu lastiğin bize kazandırdıkları neler olacak?

Spor elektrikli otomobiller için üretilen lastiğin teknik özellikleri

255/45 R19 MICHELIN Pilot Sport EV toplamda 6,7 kg / teker başına bir ağırlığa sahip olacak. Karşılaştırma yapmak gerekirse MICHELIN Pilot Sport 4 SUV modeli aynı ebatlara sahip ve 8,8 kg / teker başına bir ağırlığa sahiptir. Üretilen bu lastiğin ne kadar hafif olduğunu buradan anlayabiliriz.

Menzil durumu kıyaslanacak olursa  540 km menzile sahip 2.151kg ağırlığındaki bir elektrikli araç olduğunu var sayalım ve fark teker başına 2,1 km olacaktır. Bu fark 60km’den fazla ek menzile veya orijinal menzilin yüzde 10’undan fazlasına eşit olarak karşımıza çıkacaktır. Yani burada bir kaç km değil onlarca kilometre kazanacağız.

Firmanın basın açıklaması

Pilot Sport EV, Michelin’in Formula E’de altı sezon boyunca elde ettiği ilerlemeden doğrudan yararlanıyor ve elektrikli spor otomobillerin yüksek tork özelliklerini işlemek için gereken tutuşu sağlamak üzere sırtın merkezinde sert bir bileşik içeren ElectricGrip Compound teknolojisini içeriyor. Yan duvarlar, Michelin’in Formula E lastiğiyle aynı desen ve kadife kaplama işaretlerini taşıyor.

Spor elektrikli otomobiller için üretilen Pilot Sport EV ne zaman sunulacak?

Şu an Çin piyasasında aktif olarak kullanılan bu lastiğin yan duvarları geliştirilmiş ve dayanıklı hale getirilmiştir. Çin piyasasından sonra Avrupa ve Amerika pazarına ise 2021’in sonlarında sunulacaktır. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Sport EV modeli 18 ila 22 inç arasında değişen boyutlarda satışa sunulacak.