Elektrikli Uçaklar için Geliştirilen Yeni Nesil Elektrik Motoru

Elektrikli Uçaklar için Geliştirilen Yeni Nesil Elektrik Motoru

8 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomotiv sektörünün gelişmesi ile birlikte milyonlarca elektrikli otomobil hayatımıza girdi ve pazar payına da ortak oldu. Elektrikli sektörün gelişmesi uçaklar için de bir pazar olanağı sağladı. Elektrikli uçaklar gelecek nesil için büyük bir avantaj olacak.

Prototip faaliyetlerine başlanılan bu sektör için ilk testler başladı ve zamanla jumbo jet motorlu uçakların yerini elektrik motorlu uçaklar alacak.

Elektrikli uçaklarda kullanılan elektrik motorunun da devasa boyutlarda olması bekleniyor. Elektrikli otomobillerde maksimum 125 kW‘lık motorlar kullanılmakta ancak elektrikli uçaklarda Megawatt seviyesinde motorların kullanılması gerekiyor.

Wright Electric firması da bu hayali gerçeğe çevirmek için yeni bir elektrik motoru üzerinde çalışmalarına başladı. 186 kişilik bir yolcu uçağı için tasarlanacak olan bu motor 1,5 MW güce sahip olacak. 3 kilovolt bir invertere sahip olacak bu sistem toplamda 3000 Volt gerilim altında ve 500 Amper akım altında çalışacak.

Yukarıda teknik özellikleri verilen motor bizi hayretlere düşürdü. Devasa özelliklere sahip olan bu motor 186 kişinin seyahat etmesine olanak sağlayacak.

İlk saha testleri için 2021 yılı planlanıyor ve ilk ticari uçuş için 2023 yılı planlara alındı. Bu uçak üzerinde yüksek gerilim kabloları ince olarak kullanılacak ve ağırlıktan avantaj sağlanacak.

Uçağın ilk etapta 1 ile 1,5 saatlik uçuşlarda kullanılması planlanıyor. Hafifi bataryalar sayesinde yine ağırlıktan büyük avantaj sağlanacak. 2030 yılında ise seri üretime geçilmesi ve tüm dünyada satışa sunulması bekleniyor.

Wright Electric tarafından geliştirilen ilk prototip uçağın videosunu da ekte bulabilirsiniz.